Wiadomości z Orzesza

Ukryte kamery w firmie - informacje dla pracodawcy

  • Dodano: 2017-08-28 09:45

Każdy przedsiębiorca chce, żeby jego biznes radził sobie jak najlepiej. Co jednak zrobić, jeśli pojawiają się podejrzenia, że pracownicy zachowują się nieuczciwie? Bezpodstawne zwolnienie z pracy może znaleźć swój finał w sądzie. Kontrole natomiast mogą okazać się skuteczne tylko przez jakiś czas. Warto zastanowić się nad ukrytymi kamerami - pomogą one rozwiać lub potwierdzić podejrzenia co do nieuczciwości pracowników. A jak wygląda aspekt prawny monitorowania pracowników? Jakich urządzeń użyć? Tego właśnie dowiecie się z naszego artykułu, zapraszamy do lektury!

Prawo a ukryte kamery

Każdy pracodawca, który chce monitorować pracę swoich pracowników, powinien pamiętać o tym, że mają oni prawo do prywatności. Dlatego na przykład bezwzględnie nie wolno montować kamer w toaletach. Jeśli pracownicy dysponują pomieszczeniem socjalnym, to dobry zwyczaj wymaga, żeby tam również nie byli pod obserwacją. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o rejestrowanie obrazu z ciągów komunikacyjnych (korytarze, hole, klatki schodowe).

Należy też mieć na uwadze, że inne standardy stosuje się w biurach, a inne w pomieszczeniach produkcyjnych lub magazynowych. Dobra praktyka magazynowa sugeruje, żeby przykładowo stanowisko osoby pakującej było monitorowane nonstop - pozwala to wykryć ewentualne błędy i jest to rozstrzygające podczas rozpatrywania reklamacji klienta. W przypadku stanowiska biurowego pracę można obserwować na przykład za pomocą zrzutów z ekranu. Obserwacja pojedynczego pracownika może zostać odebrana jako przejaw mobbingu.

Zatem decydując się na obserwację pracowników należy uwzględnić charakter ich pracy. W interesie przełożonego jest również to, aby nagrany obraz zawierał również ewentualny kontekst. Pracodawca bez trudu będzie mógł wówczas udowodnić, że dany przedmiot, wynoszony przez pracownika, jest kradziony a nie podarkiem od kolegów z pracy.

Ukryte kamery - jaki model wybrać?

Podstawową trudnością, jaką może sprawić kupno ukrytej kamery, jest wybór odpowiedniego modelu. W tym przypadku powinno uwzględnić się charakter pomieszczeń, które mają być pod obserwacją. Wiele ciekawych rozwiązań znajdziemy na https://www.alfatronik.com.pl/kamery-ukryte-z-nagrywaniem-c-10_127.html. Ukryte kamery w firmie powinny być przede wszystkim dyskretne.

Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład minirejestrator A/V we włączniku światła LawMate PV-WS10 za około 1000 złotych. Jakość zapisu obrazu to HD 1280 x 720 z dźwiękiem. Urządzenie może pracować też w trybie foto, co znacznie przedłuża czas pracy urządzenia - na jednym ładowaniu czuwa do 5 dni. Minirejestrator sam wykryje ruch w swoim otoczeniu i wtedy rozpocznie nagrywanie obrazu.

Ukryte kamery w firmie mogą też się skrywać za sprzętem elektronicznym, tutaj interesującym rozwiązaniem jest na przykład kamera w stacji pogodowej LawMate PV-TM10. Koszt zakupu tego gadżetu to około 990 złotych. Czas pracy urządzenia podpiętego do zasilania jest w zasadzie nieograniczony. Oczywiście ma też wszystkie funkcje stacji pogodowej, więc nie wzbudzi żadnych podejrzeń.

Rejestratory mogą pracować pod różnymi przykrywkami - na przykład prowadnicy elektroinstalacyjnej lub czujnika PIR. Jeśli zatem pracodawca chce zweryfikować lojalność swoich podwładnych, to będzie mógł to zrobić bez większego trudu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.