Wiadomości z Orzesza

Wpływ automatyki przemysłowej na bezpieczeństwo i efektywność pracy

  • Dodano: 2023-10-12 13:15, aktualizacja: 2023-10-15 13:47

Aby zakład produkcyjny mógł się rozwijać i nadążać za konkurencją, często potrzebne są zmiany związane z unowocześnieniem linii przemysłowej. Pomocna w osiągnięciu zamierzonych celów będzie automatyzacja procesów technologicznych, która zapewnia szereg korzyści dla przedsiębiorstwa. Przedstawiamy najważniejsze z nich, skupiając się na bezpieczeństwie i efektywności pracy, a także wskazujemy firmę, która weźmie na siebie całą trud związany z przeprowadzeniem automatyzacji produkcji w firmie, którą zarządzasz.

Na czym polega automatyzacja przemysłu?

Automatyzacja przemysłu polega na wykorzystywaniu różnych technologii i systemów informatycznych do zautomatyzowania i usprawnienia produkcji oraz procesów w sektorze przemysłowym. Do automatyzacji produkcji przyczynią się takie technologie jak roboty przemysłowe, które mogą pracować w trudnych i szkodliwych warunkach lub wykonywać zadania wymagające precyzji, np. malowanie, spawanie, pakowanie czy transport komponentów.

Poprawa efektywności jako główny cel automatyzacji procesów wytwarzania

Jednym z najczęściej występujących problemów firm produkcyjnych jest niska efektywność linii przemysłowej, która przyczynia się do opóźnień w dostawach, wymusza potrzebę dodatkowego zatrudnienia pracowników czy zlecenia im nadgodzin. Wszystkie te następstwa generują koszty, dodatkową pracę dla kadrowych w firmie, a także mogą być przyczyną niezadowolenia i zmęczenia pracowników. Skutecznym sposobem na zwiększenie efektywności jest rozwój przemysłowej automatyki, która, choć wymaga pewnych nakładów finansowych, w konsekwencji będzie przynosić realne zyski i oszczędności dla przedsiębiorstwa.

W jaki sposób automatyzacja linii produkcyjnych wpływa na bezpieczeństwo w fabryce?

Ryzyko wypadku w miejscu pracy to zmartwienie nie tylko dla osób pracujących na linii produkcyjnej, ale także ich przełożonych. Automatyzacja procesów technologicznych znacznie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, gdyż maszyny i urządzenia sterujące mogą zastąpić człowieka w zadaniach, które np. wymagają kontaktu z ostrymi elementami. Zdarza się, że w procesie technologicznym używane są szkodliwe substancje lub takie, które nie służą zdrowiu osób, które narażone są na ich zapach przez wiele godzin – w takich sytuacjach rozwiązaniem będzie użycie robota przemysłowego, który całkowicie zastąpi operatora na danym stanowisku.

Jakie inne korzyści wynikają z automatyzacji procesów produkcyjnych?

Poprawa bezpieczeństwa, a także zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa to nie jedyne korzyści, jakie wynikają z automatyzacji procesów technologicznych. Tego typu wdrożenie będzie pomocne w poprawie jakości produktów oraz uzyskaniu powtarzalności w ich wyglądzie, wadze, kształcie, rozmiarze lub innych właściwościach. Operator, nawet ten najdokładniejszy, nie jest w stanie bezbłędnie odtworzyć danej czynności, dlatego jeśli odbiorcy Twojego produktu wymagają powtarzalności, rozwiązaniem będzie zautomatyzowanie linii przemysłowej. Przyczyni się to również do zwiększenia atrakcyjności przedsiębiorstwa w oczach kontrahentów biznesowych, a w konsekwencji uzyskania większych zysków.

Od czego zacząć pozytywne zmiany związane z automatyzacją?

Określenie celów, na które liczymy w związku z automatyzacją przemysłu, należy zestawić z możliwościami, budżetem, jakim dysponujemy, oraz harmonogramem prac. Analizę tę oraz cały proces związany z automatyzacją linii produkcyjnej polecamy zlecić doświadczonej firmie takiej jak ESOX Industrial Automation z Łodygowic k. Żywca. Współpracując z najlepszymi specjalistami z branży, masz szansę uzyskać efekty, które wpłyną na rozwój firmy, którą zarządzasz, nie tylko podnosząc wydajność linii produkcyjnej, poprawiając bezpieczeństwo w miejscu pracy, ale także znacznie zwiększając wartość przedsiębiorstwa.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.