Wiadomości z Orzesza

Zatrudnienie na Śląsku wzrasta. Jak wypada na tle innych regionów Polski?

  • Dodano: 2024-05-06 15:00

Województwo śląskie charakteryzuje się najwyższym stopniem urbanizacji i gęstości zaludnienia wśród województw polskich. Obraz gospodarki regionu jest kształtowany w głównej mierze przez przemysł wydobywczy, hutnictwo i produkcję. W tym artykule przedstawimy aktualną sytuację na rynku pracy na Śląsku, skupiając się na takich aspektach, jak poziom wynagrodzeń, bezrobocie oraz perspektywy rozwoju zawodowego w kontekście zmian zachodzących w gospodarce regionu.

Stopa bezrobocia na Śląsku – marzec 2024

Według ostatnich danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie śląskim wyniosła 3,8% (stan na 31 marca 2024 r.) i była o 0,1% niższa w stosunku do poprzedniego miesiąca. Zgodnie z wyliczeniami Głównego Urzędu Statystycznego, w tym samym czasie stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,3%, wobec 5,4% miesiąc wcześniej. Oznacza to, że w woj. śląskim, podobnie jak w całym kraju, bezrobocie nieznacznie spadło.

A jak wypada Śląsk na tle innych województw? W omawianym okresie (koniec marca 2024) najniższą stopę rejestrowanego bezrobocia odnotowano w woj. wielkopolskim (3,2%), a najwyższą na Podkarpaciu (8,7%). 

Rynek pracy na Śląsku – jakie branże dominują?

Według najnowszego badania „Pensje i zatrudnienie – plany firm na 2024” przeprowadzonego przez Grand Thorton w ramach corocznej ankiety International Business Report, perspektywy poprawy sytuacji na rynku pracy na Śląsku są obiecujące. Firmy z optymizmem patrzą na rozwój branż na Śląsku w kolejnych miesiącach, planując nowe inwestycje oraz wzrost zatrudnienia w 2024 roku.

W gospodarce województwa śląskiego dominują branże: węglowa i hutnicza, a także przemysł elektromaszynowy, metalowy, chemiczny oraz spożywczy. Duże znaczenie mają też takie gałęzie gospodarki jak: energetyka, przemysł motoryzacyjny i elektroniczny. Znaczący wpływ na wzrost zatrudnienia w województwie śląskim mają też nowe inwestycje i rozwój nowych branż.

Wynagrodzenia na Śląsku – kto zarabia najwięcej?

Według danych GUS, średnie wynagrodzenie w województwie śląskim w lutym 2024 roku wyniosło 8 488,95 zł. Jak czytamy w serwisie Wynagrodzenia.pl, najwyższe pensje otrzymują pracownicy branży informacja i komunikacja (przeciętnie 15 080 zł). Dla porównania: średnie wynagrodzenie w Polsce w lutym 2024 wyniosło 8082,71 zł.

Co istotne, rośnie odsetek firm deklarujących wzrost wynagrodzeń w 2024 roku. Biorąc pod uwagę ten fakt, jak również rosnące zatrudnienie i malejące bezrobocie, sytuacja na śląskim rynku pracy jest zatem całkiem optymistyczna.

Perspektywy dla Śląska

W ostatnim czasie na Śląsku obserwujemy coraz większe znaczenie rynku pracownika, gdzie to osoby poszukujące zatrudnienia mają przewagę i mogą negocjować warunki umowy. W wielu branżach panuje wręcz deficyt zatrudnieniowy, co wymusza na pracodawcach konieczność dostosowania swoich strategii rekrutacyjnych i ofertowych. Dzięki wzrostowi liczby ofert pracy na Śląsku kandydaci mają teraz więcej możliwości wyboru.

Na uwagę zasługuje również coraz większa liczba pozytywnych opinii o śląskich pracodawcach, np. w social mediach, czy portalach, takich jak GoWork.pl. Z uwagi na rosnącą konkurencję o najlepszych pracowników, firmy starają się zapewniać atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz dbać o stwarzanie przyjaznej i motywującej atmosfery w miejscu pracy. Przedsiębiorstwa na Śląsku są gotowe sprostać tym wyzwaniom, widząc w inwestycjach w kapitał ludzki kluczowy czynnik sukcesu na przyszłość.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.