Po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną zacznij przygotowania do spotkania. Im więcej czasu na to poświęcisz, tym pewniej poczujesz się w decydującym momencie, a w efekcie rozmowa przebiegnie w sposób naturalny, bez zbędnego stresu. Zyskasz tym dodatkowy punkt w ocenie wystawionej przez rekrutera. Podpowiadamy listę pytań, jakich możesz się spodziewać. Przygotuj odpowiedzi i pracuj nad autoprezentacją.
Dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie?
To nie przypadek, że przeglądając oferty pracy swoją uwagę skierowałeś na to jedno ogłoszenie i właśnie na nie zdecydowałeś się odpowiedzieć. Nawet, jeśli podobnych ofert było więcej, a tak bywa w dużych i ogólnodostępnych serwisach internetowych typu Pracuj.pl, swoją karierę zawodową zaplanowałeś związać z jedną, konkretną firmą. Przygotuj argumenty, którymi przekonasz rekrutera, że dana praca nie została wybrana przypadkowo.
Dlaczego zakończyła się współpraca z dotychczasową firmą?
Prawdopodobnie rekruter zapyta Cię o powody zakończenia dotychczasowej pracy. Pod żadnym pozorem nie powołuj się na kiepskie relacje ze współpracownikami i szefa tyrana. Z kłopotliwej sytuacji wybrnij chęcią rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji, na co poprzednia praca nie dawała Ci szans. Odrobina takiej dyplomacji przyniesie Ci ocenę osoby ambitnej, otwartej na wiedzę i nowe kompetencje.
Ile chcesz zarabiać?
Temat zarobków w naszej kulturze nadal uznawany jest za coś, czego nie powinno się podejmować. Zmień swoje podejście do tej kwestii zanim wejdziesz do sali, w której odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna. Miej pewność, że takie pytanie może paść z ust rekrutera. Zorientuj się więc wcześniej, jak wygląda wysokość wynagrodzenia na podobnych stanowiskach. Uwzględnij swój staż pracy, doświadczenie zawodowe oraz kompetencje i ustal widełki stawki oczekiwanego wynagrodzenia. Pamiętaj, że od tej odpowiedzi może zależeć wysokość Twojego miesięcznego wynagrodzenia.