Wiadomości z Orzesza

Ogólnopolski Głos Profilaktyki w powiecie mikołowskim

  • Dodano: 2014-06-16 12:30

Mikołowscy policjanci wzięli udział w „Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki”, który odbył się w sobotę w całym kraju. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu "Profilaktyka a Ty”. Punktem kulminacyjnym akcji był „Zryw Wolnych Serc”, w który włączyli się również mundurowi.


Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie, podobnie jak pozostałe jednostki Województwa Śląskiego przyłączyła się do przedsięwzięcia pn. „Ogólnopolski Głos Profilaktyki”. Akcja ma charakter ogólnopolski i odbywa się w tym samym czasie w całym kraju. Jej kulminacyjnym punktem był wykonany wczoraj o tej samej porze przez 60 sekund wspólny gest bicia serca tzw. Zryw Wolnych Serc. W wydarzeniu wzięli udział mikołowscy policjanci na czele z Pierwszym Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Mikołowie podinsp. Mariuszem Bodnar oraz Naczelnikiem wydziału Prewencji podkom. Dariuszem Waligórą. Ideą inicjatywy jest promowanie przez młodzież właściwych postaw i wartości opartych na wolności od uzależnień współpracę w tym zakresie policji, samorządów oraz organizacji.


W naszym powiecie obchody kampanii rozpoczęły się na Rynku w Orzeszu. Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna  z orzesko-ornontowickiej grupy PaT pikietowała w centrum miasta pod hasłem "Przestańmy biec". O godz. 15.00 młodzi ludzie przeszli ulicami miasta prezentując transparenty z hasłami nawołującymi do życia w trzeźwości i głosząc hasła wolne od trosk i uzależnień. Następnie o godz. 15.30 młodzież zaprezentowała spektakl profilaktyczny "SHOW". Gmina Orzesze i Ornontowice od 2 lat aktywne realizuje zadania programu profilaktyki rówieśniczej PaT, promującego życie bez uzależnień i przemocy poprzez stworzenie grupy PaT, w skład której wchodzi młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna Orzesza i Ornontowic. Inicjatywę aktywnie wspiera mikołowska policja.


Tradycyjnie już o godz. 16.00 w całym kraju przez 60 sekund wykonany został wspólny gest wybijający rytm "Wolnych serc". odczytano również apel społeczności PaT następującej treści:


„Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm WOLNYCH SERC. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo. Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe popołudnie, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie.”

Celem Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki jest integrowanie obywateli w działaniach na rzecz bezpieczeństwa publicznego oraz spotkanie ludzi pomocnych dla innych, potrafiących wspólnie działać, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Wszystko po to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie zabierały wolności życia dzieciom i osobom dorosłym.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.