Wiadomości z Orzesza

PIT przez internet

  • Dodano: 2016-04-20 07:45, aktualizacja: 2016-04-19 11:31
Urząd Skarbowy zachęca do złożenia zeznania PIT-37 i PIT-38 przy wykorzystaniu usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). 
 
 
Wypełnienie rocznego zeznania podatkowego może być szybkie i proste. Ministerstwo Finansów przygotowało dla podatników wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) za rok 2015, które wystarczy tylko pobrać, podpisać i wysłać. A to wszystko przez Internet, w dowolnie wybranym miejscu i czasie.
 
 
W tym roku usługa dedykowana jest nie tylko dla podatników składających zeznanie podatkowe PIT-37, ale również dla podatników składających zeznanie PIT-38 w związku z uzyskanymi przychodami z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaż akcji).
 
 
[PFR] PIT-37 to propozycja zeznania rocznego dla osób otrzymujących przychody wykazane w informacjach od pracodawców: PIT-8C, PIT-11, PIT-R oraz organów rentowych: PIT-40A/11A. 
 
 
Natomiast [PFR] PIT-38 to propozycja zeznania rocznego dla osób, które uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych wykazane w informacjach PIT-8C.
 
 
Aby pobrać swoje wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe należy wejść na stronę Portalu Podatkowego i:
• wybrać, czy chcemy pobrać PIT-37 czy PIT-38, 
• w przypadku PIT-37 należy zdecydować, czy rozliczamy się samodzielnie czy z małżonkiem,
• podajemy dane – swoje lub także małżonka (PESEL lub NIP, nazwisko, imię, datę urodzenia i kwotę przychodu uzyskaną w 2015 r.).
 
 
Po poprawnym wpisaniu danych, aplikacja udostępni nam wypełnione zeznanie podatkowe.
Dane w zeznaniu należy sprawdzić, porównując je z informacjami od płatników i organów rentowych i ewentualnie poprawić. Możemy uzupełnić te dane, np. jeśli korzystamy z ulg podatkowych lub chcemy przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. 
 
 
Jeśli rozliczamy się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty, co pozwala na uniknięcie wielu błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.
 
 
Na koniec podpisujemy zeznanie danymi autoryzującymi, tj. kwotą przychodu wykazaną w zeznaniu za rok ubiegły 2014 i wysyłamy swoje zeznanie PIT do urzędu skarbowego. 
 
 
Zwraca się uwagę, że usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2015, przygotowana przez Ministerstwo Finansów, udostępniona jest wyłącznie na stronie Portalu Podatkowego www.portalpodatkowy.mf.gov.pl .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.