Orzesze - portal miejski Orzesze.com.pl

Wiadomości z Orzesza

Policjanci uczą dzieci pływać

  • Dodano: 2017-11-17 14:00

Policjanci z mikołowskiej komendy przeprowadzili pierwsze zajęcia profilaktyczne, podczas przekazywana wiedza teoretyczna od razu przerodziła się w praktykę. Zajęcia nietypowe, bo w dość nietypowym miejscu - na miejskiej pływalni w Mikołowie. Wzięli w nich udział podopieczni miejscowej świetlicy środowiskowo-terapeutycznej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Wsparcia Dziennego. Policjanci w zimę będą przygotowywać dzieci do sezonu letniego w myśl kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą".

Spotkanie na basenie stanowi pierwszą tego typu profilaktykę na terenie powiatu mikołowskiego. Miejscowi stróże prawa przez około godzinę stają się instruktorami pływania. Pływanie to także ich pasja i umiejętności wykształcone w czasie studiów na akademii wychowania fizycznego, ponieważ sierż. Artur Songin prywatnie jest instruktorem i trenerem pływania. Pewne jest, że dzieci są pod okiem fachowców zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa, jak i sportu. ​Młodym ludziom, którzy w większości nie potrafią w ogóle pływać, policjanci przekazywali podstawową wiedzę dotyczącą tej umiejętności, informując jednocześnie o zagrożeniach, jakie pojawiają się w trakcie wypoczynku i rekreacji na akwenach.

Podopieczni placówki, to dzieci i młodzież z okolic Mikołowa. Wczoraj była to grupa osób w wieku 8 do 10 lat. Wśród nich są zarówno osoby niepotrafiące dobrze pływać, ale także i takie, które w ogóle nie potrafią się na wodzie utrzymać. Mundurowi postanowili zająć się ich edukacją na temat bezpiecznych kąpieli właśnie w zimę, aby już teraz, zanim rozpocznie się sezon, rozwijać w dzieciach umiejętności pływackie i zdrowy rozsądek nad wodą.

Zajęcia podzielono na trzy części:

1. przekazanie podstawowych informacji dotyczących regulaminu pływalni i konieczności przestrzegania obowiązujących tam zasad, kilka uwag w zakresie bezpieczeństwa w trakcie wodnego wypoczynku.;
2. teoria dotycząca sposobu wchodzenia do basenu oraz zanurzania się w nim. Jak  bowiem twierdzi sierż. Artur Songin, jeden z policjantów prowadzących te zajęcia, początkujący pływacy często największy problem mają z przełamaniem lęku przed całkowitym zanurzeniem się po wodą. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku stopniowe pokonywanie tych obaw za pomocą specjalnych ćwiczeń;
3.krótka rozgrzewka i zajęcia praktyczne;
Basenowe spotkania z dziećmi odbywać się będą cyklicznie. Kolejne zaplanowano na najbliższy piątek (17.11.) na godzinę 15.00, a następne już w grudniu. Poprowadzą je ci sami policjanci: sierż. Artur Songin, policjant z wydziału ruchu drogowego mikołowskiej komendy oraz mundurowi z prewencji, st.sierż. Artur Ceran i sierż. Michał Kurowski.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.