Orzesze - portal miejski Orzesze.com.pl

Wiadomości z Orzesza

Na styku kultur

  • Dodano: 2015-07-03 15:30, aktualizacja: 2016-04-04 12:49

Miasto muzeów, meczetów i kościołów

Stambuł jest miastem, w którym od lat prócz kultur krzyżowały się również religie. Dawniej, stolica Imperium Osmańskiego, obecnie największe, najbardziej zaludnione i najbardziej niebezpieczne miasto Turcji. W Stambule mieszka niespełna 14 milionów ludzi, a ilość kościołów i meczetów w tym mieście może porażać. Ciekawostką jest jednak to, iż w tym islamskim mieście, funkcjonują obok siebie kościoły judaistyczne, katolickie i islamskie. Stambuł jest potwierdzeniem tego, że mogą obok siebie żyć wszystkie religie świata, a Hagia Sophia jest tego potwierdzeniem.

Jest to największa atrakcja turystyczna w całej Turcji a zarazem jeden z największych kościołów świata, który został przerobiony na muzeum. Pierwotnie, w VI wieku naszej ery wzniesiony przez chrześcijan, jako Kościół Mądrości Bożej. Podczas panowania imperium tureckiego, przerobiony na meczet, a w ostatecznym efekcie na wspaniałe muzeum. Obiekt, który na liście każdego turysty znajduje się na pierwszym miejscu obiektów „must see”.

Stambuł to również kilka tysięcy innych meczetów, w tym również zabytkowych. Nie brakuje tutaj również kościołów chrześcijańskich, wśród nich jest chociażby jeden z najważniejszych – kościół Jana Chrzciciela, który należy do światowej, katolickiej spuścizny.

Ilość miejsc sakralnych może przerazić, ale do zobaczenia w Stambule jest znacznie więcej. Jak choćby wspaniałe pałace czy obeliski. Z pewnością jednym z miejsc nie do przeoczenia jest jeden z największych bazarów na świecie. Miejsce, gdzie można kupić wszystko – od jajka po krokodyla. Bazar Kryty oraz Bazar Egipski zajmują razem powierzchnię ponad czterech hektarów kolejny obiekt „must see” kiedy decydujemy się na wczasy w Turcji.

Sport, turystyka i wiecznie żywe miasto

Stambuł nie gaśnie i nigdy nie zgaśnie, tak twierdzono w Imperium Osmańskim, kiedy to pod panowaniem Sułtana, znajdowała się niespełna połowa Europy i znaczna część Azji Zachodniej. Jak się okazuje słowa te są prawdą, ponieważ dla turysty Stambuł będzie nie tylko olbrzymim skarbcem wspaniałych miejsc i ciekawych zabytków, ale również miastem, gdzie można w środku nocy zjeść prawdziwego tureckiego kebaba, pójść na głośną dyskotekę, czy posiedzieć w klimatycznej knajpce, w której grają lokalną muzykę.

Stambuł to również sport i to w szerokim tego słowa znaczeniu. Galatasaray, Fenerbhace, a także Besiktas to jedynie te bardziej popularne kluby sportowe. W samym Stambule działa ich ponad 300, a każdy z nich ma swoich zagorzałych fanów i swoje tradycje, które kultywuje. Stambuł powinien być miastem obowiązkowym na trasie każdego turysty, który kocha wielkomiejski szum na styku kultur i religii oraz efektowne połączenie historii z nowoczesnością w jednym miejscu.  

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.