Wiadomości z Orzesza

5 aplikacji do nauki języka niemieckiego

  • Dodano: 2016-09-26 17:00

Nauka niemieckiego z telefon, czy tabletem zaczyna być codziennością. Korzystając z okazji, chwili wolnego możemy uczyć się efektywnie. Co więcej urozmaicenie nauki tradycyjnej w postaci  atrakcyjnych ćwiczeń z aplikacją mobilną gwarantuje powodzenie. W sieci dostępne są zarówno aplikacje dla dzieci, jak i osób dorosłych, ogólne, dla początkujących, jak też dla zaawansowanych i dedykowane na przykład przedsiębiorcom. Tym samym wybór mamy bardzo duży, możemy uczyć się poprzez zabawę, quizy, zadania i pracę z tekstem, plikami video, jak również poprzez rozmowę z innymi użytkownikami, pokonywanie kolejnych lekcji i zadań im towarzyszących. W zależności od własnych preferencji wybierzemy aplikacje, która ułatwia nam naukę, sprawia nam przyjemność w jej korzystaniu, zapewnia skuteczność, motywuje, jak i umożliwia współzawodnictwo. Poza cechami jakościowymi istotna bywa tez cena aplikacji.

Aplikacje językowe mogą być darmowe lub płatne

Wśród płatnych aplikacji mamy możliwość wyboru wersji demo, która pozwoli nam na sprawdzenie interfejsu i pojedynczych lekcji. Najwięcej aplikacji na rynku przygotowana jest na potrzeby nauki języka angielskiego, chociaż coraz więcej aplikacji cieszących się popularnością jest wielojęzyczna.  Drugim co do popularności językiem obcym, którego chętnie się uczymy jest niemiecki, co za tym idzie nie brakuje aplikacji mobilnych, jakie naukę tą nam usprawniają.

Kluczem do sukcesu w nauce z aplikacjami jest poświecenie każdej chwili na naukę, dostęp do nauki zawsze i wszędzie, bez noszenia ze sobą słownika, czy podręcznika. Wystarczy codziennie, systematycznie kilka minut wykonać ćwiczenia, jakie nad podsuwa aplikacja, by się skutecznie nauczyć języka. W zależności od tego ile poświęcimy czasu na naukę, tyle nam zajmie opanowanie języka. Niemniej to my decydujemy kiedy, czego i jak długo chcemy się uczyć.

  1. Jedną z ciekawszych aplikacji do nauki języka niemieckiego jest Guten Appetit. To dość prosta aplikacja, o prostej grafice i stosunkowo niewielkiej zawartości słówek. Dedykowana jest uczniom z poziomu A1 i dotyczy jak sama nazwa wskazuje oferuje ona słownictwo z zakresu żywienia. Twórcą aplikacji jest Institut Goethego, dzięki czemu nie musimy obawiać się o jej wątpliwą jakość czy występujące w niej błędy. Opracowana została jako aplikacja edukacyjna promująca naukę języka niemieckiego przez zespół lektorów z Dżakarty. Interesująca formuła aplikacji oparta na tak zwanym multi choice zapewnia sporo zabawy. Słówka mają wizualizacje graficzną, zaś poprzez liczne ćwiczenia wymuszające kojarzenie obrazu z nazewnictwem aplikacją wymusza na nas trwałe zapamiętywanie znaczenie słów. Dodatkowo uczymy się również pisowni wyrazów, zaś poprzez zadania polegające na określeniu prawy lub fałszu ćwiczymy rozumienie tekstu pisanego, czytanie. Kolorowe obrazki świetnie nadają się do nauki niemieckiego dzieci, jednakże nie ma przeszkód aby i dorośli byli uczniami aplikacji.
  2. Aplikacją godną polecenia do nauki niemieckiego jest Learn Germen with Bubble Bee. Dzięki swej grafice i prostocie obsługi to idealna aplikacja dla najmłodszych. Swoim zasobem odpowiada potrzebom początkujących uczniów. Mimo, iż obejmuje podstawowy słownik języka niemieckiego, to jest o wiele bardziej złożona niżeli Guten Appetit. Ćwiczenia w aplikacji wybieramy samodzielnie z palety możliwości. Prócz ćwiczeń słówka zawierają swoją prezentację znaczenia w formie graficznej i tekstowej, z uwzględnieniem wymowy i przykładów zastosowania. Prócz tradycyjnych ćwiczeń językowych aplikacja udostępnia także gry jak Hangman, jak i zabawę w tworzenie dialogów, kompletowanie zdań itp. Tym samym nauka jest kompleksowa, dba nie tylko o poznanie słówek, ale i ich używanie. Uzupełnieniem aplikacji jest quiz językowy, dzięki któremu możemy się sprawdzić.
  3. Wartościową aplikacją do doskonalenia niemieckiego jest Learn Numbers fast. To aplikacja nastawiona na naukę liczebników. W języku niemieckim są one trudne do opanowania, co za tym idzie doczekały się dedykowanej aplikacji mobilnej. Niestety zdać sobie sprawę należy z obsługi aplikacji w języku angielskim. Zadania mają na celu przećwiczyć stosowanie liczebników w języku niemieckim. Poza zadaniami na uzupełnienie, dopasowanie liczebnika w zdaniu, wypowiedzi mamy do dyspozycji szereg nagrań, które pozwalają na doskonalenie wymowy i rozumienia ze słuchu. Aplikacja zawiera wbudowany moduł powtórek, któremu służą fiszki. Dzięki powtórkom możemy weryfikować zdobytą wiedzę, uzupełniać ją i monitorować postępy.
  4. Ucząc się języka niemieckiego nie możemy zapomnieć o aplikacji Der, Die, Das. Na dmianę aplikacja uczy rodzajników w języku niemieckim. W części teoretycznej zawiera reguły wyjaśnione i opatrzone przykładami, zaś w części praktycznej oferuje szereg ćwiczeń utrwalających zdobytą wiedzę teoretyczną. Zachęceniem do korzystania z aplikacji jest jej wygląda graficzny. Trakcyjne animacje i rysunki w szczególności przyciągają młodzież. W bazie aplikacji jest aż 17 000 słówek. Pośród ciekawych funkcji programu wymienić warto możliwość tworzenia listy powtórek, czy listy ulubionych słówek. Ciekawym dodatkiem do aplikacji jest gra słowna, w której użytkownik musi podać rodzajnik do proponowanego przez aplikacje rzeczownika. Mamy do wyboru dwa poziomy zaawansowania gry, dzięki czemu nie znudzi nas zbyt łatwa gra jak i nie zniechęci zbyt trudna. Na poziomie podstaw otrzymujemy dwie odpowiedzi, z których winniśmy wskazać jedną właściwą, w przypadku zaawansowanych sami musimy wskazać rodzajnik pasujący do rzeczownika.
  5. Światowym gigantem, który znany jest przede wszystkim z nauki angielskiego jest aplikacja Babbel. To wielojęzyczna aplikacja mobilna, która zawiera także moduł nauki niemieckiego. Jest to oprogramowanie odpłatne. Pod kątem jakości nauki jest bardzo wartościowa. Nie musimy martwić się o poprawność słownictwa i zadań w Babbel. Naukę aplikacja traktuje kompleksowo i zupełnie, jest to mini kurs językowy, który trenuje zarówno wymowę, czytanie, pisanie, jak też rozumienie. Aby zostać jej użytkownikiem musimy przejść test pozycjonujący, na podstawie którego zostaniemy przydzieleni do określonego poziomu zaawansowania. To zapewni nam stosowny dobór ćwiczeń językowych pomijając zagadnienia już nam znane i skupiając się na nowych elementach wiedzy językowej. Tysiące słówek zostało przedstawione w aplikacji graficznie, zawiera wymowę lektora oraz szereg przykładów zastosowania w praktyce. Zaletą Babbel jest możliwość pracy na dowolnym urządzeniu, bowiem do zasobów aplikacji możemy zyskać dostęp poprzez przeglądarkę i zewnętrzny serwer. Minusem Babbel jest odpłatność, aczkolwiek warto jest zainwestować w abonament dostępu, gdyż aplikacja ta jest tego warta. Funkcjonalności Babbel wciąż przybywa i jest ona udoskonalana zgodnie z oczekiwaniami użytkowników co dodatkowo przyciąga użytkowników szukających idealnej dla siebie aplikacji do nauki niemieckiego.
  6. To nie jedyne aplikacje mobilne, z których warto korzystać ucząc się niemieckiego. Sięgnąć warto również po German Flashcards. Niby nic nowego, bo jest to zestaw fiszek, jednak podział na słownictwo z danej dziedziny wiedzy zapewnia aplikacji wygodną naukę. Atrakcyjności aplikacji dodaje możliwość importowania słówek z Quizletu. Poza znaczeniem słówek oferuje rozmaite zadania na dopasowywanie znaczeń, uzupełnianie nimi zdań itp. Tym samym ćwiczymy zarówno słownictwo jak i gramatykę niemiecką. W aplikacji dostępne są też quizy słowne, które uzupełniają bogata ofertę ćwiczeń na różnych poziomach zaawansowania języka. Słownictwo zgromadzone zostało w typowych kategoriach jak hobby, podróże, praca, dom, żywienie itp. dodatkiem jest możliwość stworzenia własnej kategorii słówek indywidualizując naukę.

Autor: platforma Preply, więcej na https://preply.com/pl/Częstochowa/korepetycje-z-niemieckiego (przykładowa strona z ofertą nauczycieli niemieckiego z Częstochowy). Zapraszamy na naukę niemieckiego z Preply.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.