Wiadomości z Orzesza

Brak porozumienia nauczycieli z rządem. Pedagodzy są gotowi na strajk

  • Dodano: 2019-01-18 12:45

W zeszły czwartek Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił spór zbiorowy. Ma to być wstęp do ogólnopolskiego strajku.

Do tej pory inicjatywa nauczycieli, objawiała się tym, że pedagodzy w poszczególnych placówkach przechodzili na zwolnienia lekarskie. Teraz Zarząd Główny ZNP podjął uchwałę w sprawie sporu zbiorowego. Decyzję tę poprzedziły próby negocjacji ZNP z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poza próbą przekonania nas, że odpowiedzialnymi za poziom naszego wynagrodzenia są tylko i wyłącznie samorządy, nie przedstawiło żadnej propozycji — powiedział po zakończonych negocjacjach prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Minister Zalewska zaproponowała podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości od 121 zł do 166 zł brutto dla nauczycieli w 2019 r., w zależności od kwalifikacji. Nauczyciele uważają jednak, że to stanowczo za mało.

ZNP podjął decyzję o sporze zbiorowym

Dlatego Zarząd Główny ZNP podjął uchwałę w sprawie sporu zbiorowego. Nauczyciele, którzy popierają postulat ZNP podwyższenia pensji, zostali zobowiązani, żeby do 8 lutego wysłać pismo do przełożonych o podniesienie wynagrodzeń. Ustawa przewiduje, że w ciągu pięciu dni dyrektorzy muszą odpowiedzieć na pisma w sprawie podwyżek. Jak mówią sami nauczyciele, zdają sobie oczywiście sprawę z tego, że decyzja o wzroście wynagrodzeń nie leży w gestii dyrektora ani nawet samorządu, tylko zależna jest od decyzji rządowych o zwiększeniu środków przeznaczonych na ten cel. Pedagodzy muszą jednak spełnić warunki formalne zapisane w ustawie o sporach zbiorowych, w przeciwnym razie ewentualny protest byłby bezprawny.

Resort Edukacji podaje, że obecne zarobki nauczycieli kształtują się na poziomie:

  ŚREDNIE WYNAGRODZENIE W 2018 ROKU MINIMALNE WYNAGRODZENIE ZASADNICZE W 2018 ROKU
nauczyciel stażysta 2900 zł brutto 2417 zł brutto
nauczyciel kontraktowy 3219 zł brutto 2487 zł brutto
nauczyciel mianowany 4176 zł brutto 2824 zł brutto
nauczyciel dyplomowany 5336 zł brutto 3317 zł brutto

Warto jednak pamiętać, że do średniego wynagrodzenia wliczają się także dodatki np. za wysługę lat czy pełnienie funkcji kierowniczych.

Przypomnijmy, że ZNP domaga się podwyżki wynagrodzenia nauczycieli o 1000 zł. Pracownicy oświatowi chcą strajkować poprzez całkowite powstrzymanie się od pracy. Datę ogólnopolskiego strajku poznamy dopiero w połowie lutego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również