Wiadomości z Orzesza

Chcesz sprzedać węglik na skupie? Dowiedz się, od czego zależą ceny!

  • Dodano: 2023-02-20 08:00, aktualizacja: 2023-02-20 08:14

Skup węglika to najlepszy sposób, żeby pozbyć się zalegających materiałów przemysłowych i jeszcze na tym zyskać. Jednak ceny węglików są bardzo niestabilne – warto wiedzieć, od czego zależą, żeby sprzedać je jak najdrożej.

Kluczowy jest typ węglika

Węgliki spiekane produkowane są w paru różnych typach: S, H, HF, G, U i B są produkowane z różnych surowców, co oznacza, że nie tylko różnią się właściwościami, ale i inaczej się je recyklinguje, stąd też skup węglika niekiedy wprowadza różne wyceny dla poszczególnych rodzajów. To o tyle istotne, że także zmiany cen w obrębie poszczególnych typów mogą czasem przebiegać według różnych scenariuszy. 

Tak naprawdę parametrem, który ma tutaj znaczenie, nie jest typ wyrażony wprost, tylko zawartość zanieczyszczeń i ich skład, ale typ jest wystarczająco dobrym przybliżeniem, żeby dało się to oszacować. Wyjątkiem mogą tu być różne odpady po produkcji węglików, które bywają zanieczyszczone bardziej niż gotowy produkt.

Ceny zależą od zapotrzebowania na rynku

Chyba w przypadku żadnego innego materiału ceny w skupach nie zmieniają się tak dynamicznie w związku z bardzo zmiennym zapotrzebowaniem. Tak podaż, jak i popyt na rynku węglików są niestabilne, a to znajduje odzwierciedlenie w wycenach materiałów na skupie. To zresztą trochę bardziej skomplikowany system, bo z jednej strony uwzględnia on ceny rynkowe gotowych materiałów, a z drugiej także ceny surowców czy prognozowane zapotrzebowanie. Wszystko jednak sprowadza się do tego, że jeśli w danym momencie ceny w skupie zniżkują, to prawie na pewno w niedługiej perspektywie znów wzrosną.

Sprzedasz więcej, zyskasz więcej

Węgliki spiekane są przetwarzane w dość specyficzny sposób, więc w ich przypadku jeszcze lepiej widoczna będzie zależność między ilością dostarczanego materiału a ceną. Skup węglika będzie mógł zaoferować lepszą wycenę, jeśli dostarczy odbiorcom większą partię i to przekłada się także na ceny detaliczne. Oczywiście większe skupy zwykle pod tym względem zachowują znaczniejszą elastyczność, mniejsze nie będą miały możliwości równie płynnego reagowania na politykę cenową odbiorców. 

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że im droższy był węglik, tym drożej przyjmie go skup węglika. Jest to jednak jeden z tych materiałów, którym zdecydowanie należy poświęcić więcej uwagi, bo tutaj zmienność cen jest bardzo wyraźna i nie zawsze można na pierwszy rzut oka zorientować się, z czego to wynika. Tymczasem skup węglika dla wielu firm jest najlepszym sposobem na to, żeby zagospodarować odpady i zrobić to jeszcze z konkretną korzyścią finansową.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.