Wiadomości z Orzesza

Dzień Wszystkich Świętych - nie czekajmy do 1 listopada

  • Dodano: 2020-10-30 06:30, aktualizacja: 2020-10-29 19:00

Policja apeluje, aby przede wszystkim w związku z ciągle rosnącą liczbą zakażeń wirusem COVID – 19, tegoroczne wyjazdy na cmentarze "rozłożyć w czasie".

Czas przypadający na dzień Wszystkich Świętych to okres, w który w sposób szczególny zaangażowani są mundurowi z drogówki. Ich służbę wspomagają także policjanci pionów kryminalnych oraz innych służb dbających o nasze bezpieczeństwo, jak również liczni wolontariusze. Nie inaczej prawdopodobnie będzie w tym roku. Z racji zupełnie innej rzeczywistości niż w latach ubiegłych, poza dbaniem o własne bezpieczeństwo na drodze w tym okresie, pamiętajmy również o obostrzeniach związanych z pandemią. Aktualne przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, pozwalają na swobodne poruszanie się po cmentarzach w maseczkach zakrywających usta i nos oraz z zachowaniem dystansu społecznego.

Jednak przy bardzo dużym nasileniu ruchu pieszych, szczególnie w takim dniu, jakim jest dzień Wszystkich Świętych, może być problem w niektórych miejscach z zachowaniem tego dystansu. Dlatego już dziś zachęcamy Państwa, do w miarę możliwości wcześniejszego odwiedzania grobów zmarłych, najlepiej przed lub po dniu 1 listopada. Pamiętajmy również o ograniczeniach związanych z liczebnością pasażerów, którzy mogą przebywać w autobusach komunikacji miejskiej, co także może utrudnić sprawny dojazd i powrót z cmentarzy.

W ciągu ostatnich trzech lat w okresie dnia zmarłych na terenie naszego województwa doszło do 163 wypadków drogowych, w których zginęło 15 osób, a prawie 200 doznało poważnych obrażeń ciała.

PAMIĘTAJ:

  • nie czekaj do 1 listopada - hołd naszym bliskim zmarłym można godnie oddać przed, jak i po tym dniu,
  • nie kalkuluj, na pewno część drogi pokonasz pieszo, więc planując wrócić po zmroku, zabierz ze sobą element odblaskowy;
  • nie ryzykuj utraty swojego zdrowia i życia, ale również nie narażaj innych. Będąc na drodze zachowaj ostrożność oraz stosuj się do przepisów związanych ze stanem pandemii;
  • nie pozwól na to, aby w kolejnych latach wskutek brawury, czy braku rozwagi w okresie dnia Wszystkich Świętych rodzina i znajomi wspominać mieli Ciebie.

Następna informacja

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.