Dziesięć stanowisk, dziesięć zadań i walka z czasem. Uczniowie orzeskich szkół musieli wykazać się wiedzą na temat ekologii i segregacji odpadów. Poradzili sobie doskonale!
Uczniowie zmierzyli się z ekologią
W Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu Jaśkowicach uczniowie orzeskich szkół podstawowych wzięli udział w grze miejskiej. Jej celem było promowanie selektywnej zbiórki odpadów, rozwijanie proekologicznych postaw i promocja powstającego nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Co to jest recykling? Gdzie wyrzucimy karton po mleku? Co oznacza pojęcie "zero waste"? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy gry. A było to dopiero pierwsze zadanie. Potem musieli między innymi rozwiązać krzyżówkę, ułożyć puzzle, zrobić sobie zdjęcie, wymyślić hasło promujące ekologię, ozdobić płócienną torbę na zakupy, posegregować śmieci (tu najwięcej problemów sprawił... paragon). Dwuosobowe drużyny ścigały się z czasem, bo wygrywały te, które jak najszybciej wykonały wszystkie dziesięć zadań. Uczniowie spisali się na medal, a przy okazji świetnie się bawili.
- Gra bardzo nam się podoba, najbardziej rebus i rysowanie, a najtrudniejsze było hasło. Chyba dobrze nam poszło, ale przygotowywałyśmy się do konkursu. I w domu też segregujemy śmieci i oszczędzamy energię, więc wiemy co to ekologia – mówiły Antonina i Martyna z klasy III a Szkoły Podstawowej nr 6 w Orzeszu Zawiści.
Nagrodzone zostały trzy najszybsze zespoły z każdej grupy wiekowej. Każdy z laureatów 1 miejsca otrzymał zegarek smartwatch, za zajęcie 2 miejsca - czytniki ebooków, za 3 miejsce – bezprzewodowe słuchawki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i worki odblaskowe. Nagrody wręczył Mirosław Blaski, Burmistrz Miasta Orzesze.
Gra miejska stanowiła część kampanii edukacyjnej skierowanej do mieszkańców Orzesza, zwiększającej świadomość w zakresie segregacji odpadów i promowania proekologicznych postaw i zachowań, realizowanej w ramach projektu „Zagospodarowanie terenu wraz z ogrodzeniem, utwardzeniem, wykonanie przyłączy: wodno-kanalizacyjnego i energetycznego na projektowanym obiekcie PSZOK.” Projekt realizowanych jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego”.