Wiadomości z Orzesza

I Powiatowy Konkurs Widowisk Jasełkowych i Bożonarodzeniowych "Noc Cudu"

  • Dodano: 2014-01-17 19:00

Konkurs odbył się 13 stycznia 2014 roku w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu – Jaśkowicach. Został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Stanisława Moniuszki w Orzeszu oraz miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu, który udostępnił salę na eliminacje.

W konkursie uczestniczyło 11 zespołów z Mikołowa, Mikołowa – Bujakowa, Łazisk Górnych, Woszczyc, Orzesza – Jaśkowic, Orzesza – Zawady i Orzesza: 2 przedszkola, 6 szkół podstawowych i 3 gimnazja.

Jury w składzie: Dariusz Chojnacki (aktor teatru Śląskiego w Katowicach), Wioletta Jendrysko (katechetka w gimnazjum w Łaziskach Górnych), Joanna Wieczorek (polonistka w szkole podstawowej w Orzeszu – Jaśkowicach) i Grzegorz Kaczmarczyk (nauczyciel muzyki i plastyki w szkole podstawowej w Orzeszu) przyznało nagrody w dwóch kategoriach: grupy starsze (gimnazja oraz klasy IV – VI szkoły podstawowej) i grupy młodsze (przedszkola oraz klasy I – III szkoły podstawowej) – 2 nagrody Grand Prix oraz w każdej kategorii Złote Dyplomy, Srebrne Dyplomy i Brązowe Dyplomy, a także 2 dyplomy za udział. Przyznano także 2 nagrody Mistrza Sztuki Aktorskiej dla młodych aktorów z kategorii młodszej i starszej.

Finał konkursu, podczas którego wystąpił jeden z dwóch zespołów uhonorowanych Grand Prix: grupa ze szkoły podstawowej w Jaśkowicach ze spektaklem Nasze Boże Narodzenie w reżyserii pani Alicji Bogdanowicz i Izabeli Bojarskiej, odbył się w Szkole Podstawowej
nr 2 w Orzeszu.

Uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, proponując spektakle o niebanalnym scenariuszu, zawierających przesłania na współczesne czasy, wyróżniającym się aktorstwie, dobrym przygotowaniu wokalnym i oprawie muzycznej, ciekawej scenografii i starannie dobranych kostiumach. Były to jasełka tradycyjne lub przedstawienia o treści bożonarodzeniowej. Dało się także zauważyć nawiązania do kultury i tradycji regionalnej (jeden ze spektakli był w całości odegrany po śląsku!).

Konkurs był dobrą okazją do wymiany doświadczeń artystycznych pomiędzy placówkami oświatowymi, szansą na ich integrację i dobrym sposobem ewangelizacji młodego pokolenia, a także kultywowania tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Ufamy, że uda się zorganizować kolejne edycje konkursu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.