Wiadomości z Orzesza

I Powiatowy Konkurs Widowisk Jasełkowych i Bożonarodzeniowych "Noc Cudu"

  • Dodano: 2014-01-17 19:00

Konkurs odbył się 13 stycznia 2014 roku w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu – Jaśkowicach. Został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Stanisława Moniuszki w Orzeszu oraz miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu, który udostępnił salę na eliminacje.

W konkursie uczestniczyło 11 zespołów z Mikołowa, Mikołowa – Bujakowa, Łazisk Górnych, Woszczyc, Orzesza – Jaśkowic, Orzesza – Zawady i Orzesza: 2 przedszkola, 6 szkół podstawowych i 3 gimnazja.

Jury w składzie: Dariusz Chojnacki (aktor teatru Śląskiego w Katowicach), Wioletta Jendrysko (katechetka w gimnazjum w Łaziskach Górnych), Joanna Wieczorek (polonistka w szkole podstawowej w Orzeszu – Jaśkowicach) i Grzegorz Kaczmarczyk (nauczyciel muzyki i plastyki w szkole podstawowej w Orzeszu) przyznało nagrody w dwóch kategoriach: grupy starsze (gimnazja oraz klasy IV – VI szkoły podstawowej) i grupy młodsze (przedszkola oraz klasy I – III szkoły podstawowej) – 2 nagrody Grand Prix oraz w każdej kategorii Złote Dyplomy, Srebrne Dyplomy i Brązowe Dyplomy, a także 2 dyplomy za udział. Przyznano także 2 nagrody Mistrza Sztuki Aktorskiej dla młodych aktorów z kategorii młodszej i starszej.

Finał konkursu, podczas którego wystąpił jeden z dwóch zespołów uhonorowanych Grand Prix: grupa ze szkoły podstawowej w Jaśkowicach ze spektaklem Nasze Boże Narodzenie w reżyserii pani Alicji Bogdanowicz i Izabeli Bojarskiej, odbył się w Szkole Podstawowej
nr 2 w Orzeszu.

Uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, proponując spektakle o niebanalnym scenariuszu, zawierających przesłania na współczesne czasy, wyróżniającym się aktorstwie, dobrym przygotowaniu wokalnym i oprawie muzycznej, ciekawej scenografii i starannie dobranych kostiumach. Były to jasełka tradycyjne lub przedstawienia o treści bożonarodzeniowej. Dało się także zauważyć nawiązania do kultury i tradycji regionalnej (jeden ze spektakli był w całości odegrany po śląsku!).

Konkurs był dobrą okazją do wymiany doświadczeń artystycznych pomiędzy placówkami oświatowymi, szansą na ich integrację i dobrym sposobem ewangelizacji młodego pokolenia, a także kultywowania tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Ufamy, że uda się zorganizować kolejne edycje konkursu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.