Wiadomości z Orzesza

Karmienie kociąt - jak je żywić, aby wyrosłe silne i zdrowe?

  • Dodano: 2021-09-29 09:15

Jeśli jesteś opiekunem małego kociaka, to na pewno bardzo chcesz, aby w przyszłości był silnym i zdrowym kotem. W tym celu musisz zadbać o jego odpowiednią dietę. Niemniej ważne jest dbanie o potrzeby behawioralne, jak i zdrowotne. Jak wychować pupila na silnego, zdrowego i szczęśliwego? Poznaj nasze porady!

Jakie potrzeby mają małe kociaki?

Małe i młode kociaki mają zupełnie innego potrzeby niż dorosłe osobniki. To młode organizmy, które bardzo szybko się rozwijają, szczególnie przez pierwsze pół roku życia. Natomiast po upływie roku pupile stają się już dorosłe. Do tego czasu jednak należy obdarzać mruczki wyjątkową troską i uwagą. Niestety opiekunowie kotów często popełniają nieświadomie błędy, które odbijają się na zdrowiu kociaków, jak i mają konsekwencję w późniejszym, dorosłym już życiu futrzaków. Jak odpowiednio dbać o potrzeby mruczka? 

Zapewnij mu dużo zabawy na co dzień 

Zabawa to świetna propozycja, by kociak się nie nudził, lecz nie tylko! Wpływa także na prawidłowy rozwój fizyczny, jak i na dobrą kondycję fizyczną mruczka. Dlatego warto systematycznie bawić się z kociakiem, by ten mógł biegać, polować i skakać! Dbając o odpowiednią dawkę ruchu u kociaka, mamy pewność, że jego mięśnie będą silne, a jego sylwetka - nienaganna, a nawet zgrabna! Zabawa jest również doskonałym sposobem na nawiązywanie relacji z nowym, mruczącym domownikiem, jak i na zwiększanie pewności siebie zwierzaka. To idealna metoda także na budowanie u futrzaka pewnych nawyków. 

Dbaj o jego prawidłową dietę

Gdy kociaki zostają już odstawione od matki, to należy zacząć przyzwyczajać je do stałego pokarmu. Powinien on być najlepszej jakości oraz składać się przede wszystkim z mięsa. Na start warto wybrać karmę mokrą. Pyszne i zdrowo jedzenie dla kociaków możemy znaleźć np. w sklepie zoologicznym Karmy Wataha pod adresem: https://karmawataha.pl

Dzięki zawartości dużej ilości białka zwierzęcego i tłuszczu w karmie, mały i rosnący organizm może odpowiednio się rozwijać, jak i możliwa jest budowa silnego układu odpornościowego. Karma dla kociąt powinna zawierać także olej z łososia, który ma bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego zwierzaka! W karmie mogą znaleźć się także prebiotyki czy włókna roślinne, lecz pamiętajmy, że nie może być ich zbyt wiele.

Regularnie kontroluj jego stan zdrowia

Dbanie o zdrowie kociaka jest bardzo ważne i należy o tym pamiętać. Warto go zaszczepić już w 8. tygodniu życia, by był chroniony przez wieloma groźnymi i niebezpiecznymi chorobami. W przypadku szczepień na koci katar i panleukopenię ważne jest, aby je ponownie wykonać po 3-4 tygodniach. Powinniśmy szczepić koty niezależnie od tego, czy są one wychodzące, czy całe dnie spędzają w domu. To najskuteczniejszy sposób na ochronę podopiecznego przed różnymi chorobami, które mogłyby być nawet przyczyną śmieci. Ponadto innymi ważnymi czynnościami są odrobaczanie, czy systematyczne odwiedzanie weterynarza w ramach profilaktycznych wizyt.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.