Wiadomości z Orzesza

Narodowe Czytanie przed biblioteką

  • Dodano: 2023-09-12 12:45

Miejska Biblioteka Publiczna wzięła udział w corocznej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania,  promującej czytelnictwo i dorobek polskiej literatury.

Narodowe Czytanie odbyło się 9 września przed budynkiem biblioteki

Fragmenty powieści odczytali: Joanna Orlik-Wypiór nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2, radna Joanna Kalus-Grzegorzek oraz ksiądz Stanisław Puchała.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano  do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów.

- To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (Ś) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy – Mirosław Blaski, burmistrz Orzesza

odczytał list okolicznościowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zachęcając w ten sposób do wspólnej lektury.

Wydarzenie uświetniły występy muzyczne młodych orzeskich skrzypaczek - Moniki i Izy Paholik.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również