Wiadomości z Orzesza

Nowe obostrzenia od soboty! Zamknięte m.in. przedszkola, żłobki i salony kosmetyczne

 • Dodano: 2021-03-25 12:00

W czwartek rano rząd zaprezentował kolejne obostrzenia w związku z trzecią falą pandemii koronawirusa. Obostrzenia obejmą one okres dwóch tygodni, czyli tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach. Zamknięte zostaną m.in. przedszkola, żłobki i salony kosmetyczne. 

- Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór 3. fali koronawirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tys. Mamy zajętych 75% łóżek i 75% łóżek respiratorowych - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Premier podczas konferencji mówił, że Polska "zbliża się do granic wydolności służby zdrowia".

- Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza - mówił premier. - To nie sprzęt jest wąskim gardłem, ale dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych. Dobra wiadomość to fakt, że w wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do zakażeń.

Premier zaznaczył, że wprowadzenie nowych obostrzeń to trudna decyzja, ale konieczna. 

- Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne - aby opanować tę falę. Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów - stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne.

Zaostrzenie zasad bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia

Od soboty, 27 marca wprowadzone zostaną nowe zasady bezpieczeństwa. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Szczegóły przedstawił przed chwilą Minister Zdrowia.

HANDEL
Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.

 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
 • Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  
  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

KULT RELIGIJNY

 • Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.b

 
SALONY FRYZJERSKIE I KOSMETYCZNE

 • Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

 
ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA TYLKO DLA MEDYKÓW

 • Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
 • Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

 
SPORT - TYLKO ZAWODOWY

 • Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

 
Pozostałe ograniczenia – bez zmian.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również