Wiadomości z Orzesza

O czym należy pamiętać gdy ruchem drogowym kieruje policjant

  • Dodano: 2018-08-30 11:45

Kierowanie ruchem drogowym to jedno z podstawowych zadań policjantów dbających o bezpieczeństwo na drogach. Mundurowi ręcznie kierują ruchem nie tylko w przypadkach awarii sygnalizacji świetlnej lub na miejscu zdarzenia drogowego. Powodem może być również większe wydarzenie kulturalne czy sportowe. Aby ruch drogowy odbywał bezpiecznie i płynnie, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Wakacje zbliżają się ku końcowi. Jednak przed nami nadal sporo imprez rozrywkowych i sportowych (koncerty, dni miast, pożegnania wakacji, zawody sportowe na Stadionie Śląskim) z udziałem dużej liczby osób, które przemieszczają się własnymi środkami transportu.

Kierowanie ruchem drogowym to jedno z podstawowych zadań policjantów ruchu drogowego. Zarówno funkcjonariuszom, jak i wszystkim uczestnikom ruchu, zależy na tym, aby odbywał się on nie tylko płynnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Rola policjantów jest tutaj niezwykle istotna, gdyż to właśnie od nich, jako specjalistów w tej dziedzinie, użytkownicy dróg będą oczekiwać pomocy podczas ,,korków '', czy w trakcie utrudnień powstałych w wyniku zdarzeń losowych. Dlatego ważne jest bezwzględne stosowanie się kierujących do poleceń wydawanych przez mundurowych, którzy ręcznie kierują ruchem. Jak wynika z policyjnego doświadczenia, bardzo często „korki” na drodze powodują sami kierujący. Wystarczy kilka samochodów, których kierowcy zatrzymają się obok policjanta kierującego ruchem z prośbą o udzielenie informacji, aby ruch został zatamowany. Tymczasem policjanci na drodze nie posiadają zwykle wiedzy na temat wolnych miejsc parkingowych czy też szczegółów imprezy. Ich rola to zapewnienie płynności i przepustowości ruchu w miejscu, gdzie się znajdują. Prosimy więc o przygotowaniu się do podróży na oczekiwany koncert czy mecz i ustaleniu interesujących nas informacji jeszcze przed wyjazdem. Zwykle organizatorzy danego wydarzenia, głównie za pośrednictwem portali społecznościowych, internetu i innych środków masowego przekazu, przekazują informacje dla uczestników imprezy.

Pamiętajmy, że z drogi korzystają wszyscy. Poza tymi, którzy szukają miejsc parkingowych w związku z imprezą, są również pozostali uczestnicy ruchu drogowego przemieszczający się do innego punktu.

Ponadto zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe. Na uwagę zasługuje także fakt, że polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również