Wiadomości z Orzesza

Orzesze: Na ulicy Mikołowskiej powstanie sygnalizacja świetlna

  • Dodano: 2023-07-03 07:00, aktualizacja: 2023-07-02 17:20

Zarząd Województwa Śląskiego przeznaczy 350 000 zł na budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania DW 926 z ul. Kasztanową w Orzeszu.

Sygnalizacja świetlna w Orzeszu Zawiści

Chodzi o przejście dla pieszych na drodze wojewódzkiej DW 926 ul. Mikołowskiej w Orzeszu Zawiści w rejonie skrzyżowania z ul. Kasztanową i Przedszkola nr 6. W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców Urząd Miejski Orzesze od 2019 roku interweniuje w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach w sprawie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym miejscu. W sprawie interweniował również Stanisław Wycisło, radny Rady Miejskiej. Pisma i petycje pisali też sami mieszkańcy.

Burmistrz Orzesza wiele razy domagał się w ZDW umieszczenia tu sygnalizacji świetlnej. Niestety Zarząd Dróg Wojewódzkich za każdym razem odmawiał.

- To jest bardzo niebezpieczne przejście dla pieszych. Po jednej stronie mamy szkołę, po drugiej przedszkole, do tego kościół i sklepy. Mieszkańcy korzystają z tego przejścia częściej niż z pozostałych na ul. Mikołowskiej. Pisałem w tej sprawie pisma, jeździłem na spotkania i za każdym razem dowodziłem jak bardzo jest tu potrzebna sygnalizacja świetlna – mówi Mirosław Blaski, burmistrz Orzesza.

Natężenie ruchu w Orzeszu

23 lutego 2023 roku ZDW przeprowadził badania natężenia ruchu w okolicach przejścia. Zebrane dane przesłano do Urzędu Marszałkowskiego, w celu zajęcia stanowiska czy znajdą się środki na budowę sygnalizacji.

– Rozmawiałem z Krzysztofem Klimoszem, Członkiem Zarządu Województwa oraz Grzegorzem Wolnikiem, Radnym Sejmiku Województwa Śląskiego i przekonywałem ich o konieczności budowy sygnalizacji. W końcu udało się – dodaje burmistrz.

Odpowiedź na petycję mieszkańców Orzesza

W piśmie z 31 maja 2023 roku Zarząd Województwa Śląskiego informuje, że w odpowiedzi na petycję mieszkańców sołectwa Zawiść „(...) wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym i dostrzegając zagrożenie bezpośrednio związane z zapewnieniem bezpieczeństwa małoletnim pieszym oraz lokalizację skrzyżowania w obrębie placówek oświatowych zadanie pn.: Budowa wzbudzanej sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania DW 926 z ul. Kasztanową w m. Orzesze, w tym opracowanie dokumentacji projektowej” zostało ujęte  w aktualnym Planie rzeczowo-finansowym inwestycji i remontów na drogach wojewódzkich. Termin realizacji zadania przewidziany jest na lata 2023-2024, natomiast kwota zabezpieczona na realizację przedmiotowego zadania wynosi 350 000 zł.”

- Cieszę się, że po licznych interwencjach tak potrzebna mieszkańcom Zawiści sygnalizacja w końcu powstanie – mówi burmistrz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również