Miasto Orzesze zyskało 76 tys. zł na odbudowę Pomnika Powstańców Śląskich, który był symbolem walk o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Dofinansowanie pochodzi z programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju – infrastruktura 2025”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pomnik Powstańców Śląskich – historia i znaczenie
Pomnik pierwotnie odsłonięto w 1923 roku, a przez dekady stanowił punkt centralny Orzesza, przypominając o bohaterach walczących o przyłączenie regionu do Polski. Zniknął po II wojnie światowej, jednak teraz, dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, miasto Orzesze ma szansę przywrócić ten ważny element historii.
Odbudowa pomnika odbywać się będzie w pobliskim skwerze, niedaleko Ronda Powstańców Śląskich, które znajduje się w centrum miasta. Będzie to miejsce refleksji i edukacji historycznej, które zyska jeszcze większe znaczenie dzięki tej inwestycji.
Pomnik powstał z myślą o uhonorowaniu powstańców walczących o przyłączenie Orzesza do Polski, jednak przez lata pozostawał zapomniany. Teraz, dzięki tej inicjatywie, młodsze pokolenia mieszkańców Orzesza będą miały szansę poznać ważną część historii swojego miasta. Pomnik stanie się symbolem tożsamości narodowej i pamięci historycznej.
Planowane prace nad odbudową
W latach 80-tych ubiegłego wieku podjęto próby odbudowy pomnika, jednak projekt nie został zrealizowany. Teraz, dzięki wsparciu finansowemu, pomnik ma szansę na odbudowę w formie możliwie jak najbardziej zbliżonej do oryginału, bazując na dostępnych dokumentach i fotografiach.