Wiadomości z Orzesza

Pamiętamy o bohaterach sprzed lat

  • Dodano: 2014-09-29 16:30

Uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej i rozstrzelanie orzeskich patriotów przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku obyły się w miniony piątek, 26 września, pod Pomnikiem Poległych na Pasternioku.

Musimy zachować pamięć o naszych bohaterach sprzed lat, bo narody, jak mówił Józef Piłsudski, jeśli tracą pamięć o przeszłości, przestają być narodami, a stają się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.

- Stoimy w miejscu szczególnym. Rozstrzelani orzeszanie zginęli, bo byli patriotami, bo walczyli o polskość Śląska. Aby tego nie wymazać z pamięci, gromadzimy się co roku na Pasternioku, na leśnej polanie, wśród starych dębów – niemych świadków tamtych wydarzeń – mówiła Gabriela Kret, dyrektor Zespołu Szkół.

Organizatorem corocznych Apeli jest Zespół Szkół w Orzeszu, który nosząc to szczególne imię – Poległych na Pasternioku – w sposób wyjątkowy czci pamięć poległych. Oprócz młodzieży i kadry nauczycielskiej przybyły liczne delegacje z placówek oświatowych, poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu lokalnego, Wojska Polskiego, mieszkańcy Orzesza i rodziny zamordowanych.

Uroczystość, na wniosek burmistrza Andrzeja Szafrańca, upamiętniała również 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Odpowiadając na apel prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i Komisji Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu w sprawie uczczenia pamięci żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, burmistrz Andrzej Szafraniec wydał zarządzenie o utworzeniu tablicy pamiątkowej z napisem „Gloria Victis”.

Podczas uroczystości wręczono medale za krzewienie patriotyzmu i podtrzymywanie tradycji oręża polskiego nadane przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Tychach. Złoty Medal Pamiątkowy otrzymali: Andrzej Szafraniec i Gabriela Kret. Srebrne Medale Pamiątkowe otrzymały nauczycielki z Zespołu Szkół: Beata Jonak, Anna Łukasik, Teresa Ryguła i Anna Kamyk.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.