Wiadomości z Orzesza

Policjanci apelują o ostrożność na drodze

  • Dodano: 2020-02-03 08:15, aktualizacja: 2020-01-29 11:50

Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych oraz o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania.

Szybko zapadający zmrok i pogarszające się warunki pogodowe mogą stworzyć wiele zagrożeń, na które kierowcy nie zawsze są przygotowani. Prawie połowa zdarzeń drogowych z udziałem pieszych ma miejsce na oznakowanych przejściach. „Zanim ominiesz, pomyśl” to spot reklamowy, który ma na celu promowanie bezpiecznego korzystania z dróg.

Pogarszające się warunki pogodowe wymagają od posiadaczy „czterech kółek” większego refleksu i wyobraźni. Szybciej zapadający zmrok w trakcie zimy wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania oraz na sprawność psychofizyczną. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo użytkowników dróg zależy przede wszystkim od nich samych. Kierowcy powinni wzmóc swoją czujność między innymi w rejonie przejść dla pieszych. Dotyczy to także pieszych-właściwe upewnienie się, czy przejście przez jezdnię jest bezpieczne, to podstawowa zasada bezpieczeństwa. Policjanci apelują o ostrożność za kierownicą.

Poniżej prezentujemy spot reklamowy z udziałem znanej polskiej aktorki Kingi Preis, który ma na celu promowania bezpiecznego korzystania z dróg. Spot profilaktyczny „Zanim ominiesz, pomyśl” ma zwrócić uwagę kierowców na ich zachowania w trakcie dojazdu do oznakowanych przejść i być przestrogą dla pieszych, aby sami nie łamali przepisów drogowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również