Wiadomości z Orzesza

Policjanci uczcili 101. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

  • Dodano: 2022-05-04 07:00, aktualizacja: 2022-05-03 20:40

W całym kraju obchodzono uroczystości związane z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, świętem Konstytucji 3 Maja, a na Śląsku - z wybuchem III Powstania Śląskiego.

Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie wraz z kierownictwem komisariatów w Orzeszu i Łaziskach Górnych wziął udział w oficjalnych obchodach.

101 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja, wybuchło III Powstanie Śląskie, na którego czele stanął Wojciech Korfanty. Zryw powstańczy trwał do 5 lipca 1921 roku. To ważne wydarzenie nie tylko w historii Śląska, ale i całej Polski. Liczba poległych po stronie polskiej powstańców szacowana jest zazwyczaj na około 1800 ofiar (w niektórych źródłach ta liczba jest wyższa i sięga nawet 2 tysięcy.)

Oddali hołd poległym

Z tej właśnie okazji wczoraj (2 maja) w samo południe szef mikołowskich policjantów, nadkom. Dariusz Klimczak wraz Komendantem Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych, nadkom. Sebastianem Krzysztofikiem oraz Komendantem Komisariatu Policji w Orzeszu, kom. Rafałem Ciesielskim wzięli udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przededniu Święta Konstytucji 3 Maja policjanci pojawili się w Mikołowie oraz w Łaziskach Górnych. Na miejscowym cmentarzu parafialnym przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego, a także pod znajdującym się w centrum Mikołowa Pomnikiem Ofiar Faszyzmu wraz ze Starostą Mirosławem Dużym i Zastępcą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Arkadiuszem Kosma mundurowi oddali hołd śląskim powstańcom. W obu tych miejscach uczestnicy zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również