Mundurowi mikołowskiej prewencji spotkali się z uczniami VII i VIII klasy jednej z orzeskich podstawówek. Coraz bardziej wyedukowana młodzież zna swoje prawa. Czy młodzi ludzie znają jednak swoje obowiązki? O konsekwencjach prawnych oraz, widocznych gołym okiem, skutkach wzajemnej agresji, przemocy i hejtu, wysłuchali policyjnych profilaktyków.
2 czerwca spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 8 w Orzeszu-Mościskach. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie mieli okazję porozmawiać z uczniami klas VII i VIII.
Mundurowi omówili prawne konsekwencje przemocy, agresji i nietolerancji
Zwrócili uwagę, iż takie zachowania nie mogą być rozpatrywane jedynie przez pryzmat obawy przed negatywnymi skutkami prawnymi. Najważniejsze jest to, by pamiętać, że w ten sposób krzywdzi się swoich rówieśników.
Podobnie wygląda sytuacja w sieci, kiedy osoby uważające się za kogoś anonimowego hejtują swoich kolegów i obrzucają w internecie falą obelg. Policjanci przestrzegali młodzież przed wysyłaniem swoich zdjęć w internecie osobom, których praktycznie nie znają. Nie wiadomo, kiedy i do czego takie zdjęcia zostaną wykorzystane.
Podobnie wygląda sytuacja z nawiązywaniem znajomości i umawianiem się na spotkania z zupełnie obcymi osobami. Nigdy nie ma pewności, kto prowadzi korespondencję, czy nie jest to ktoś, kto chce wyrządzić młodemu człowiekowi krzywdę. Policjanci uświadamiali, że wypowiadanie lub publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików wobec konkretnej osoby jest dla niej bardzo krzywdzące. Nasze niewłaściwe, wręcz okrutne zachowanie może mieć wpływ na całe życie tego człowieka.