Wiadomości z Orzesza

Program „Moja Elektrownia Wiatrowa”

  • Dodano: 2024-06-20 05:45, aktualizacja: 2024-06-20 06:00

Zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od poniedziałku (17 czerwca 2024) można składać wnioski do programu „Moja elektrownia wiatrowa”.

Program „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Program ten umożliwia osobom fizycznym postawienie własnej siłowni wiatrowej. Jest skierowany do osób będących właścicielami lub współwłaścicielami lokalu mieszkalnego, czy budynku.

Dofinansowanie, które można otrzymać w ramach programu, może być przeznaczone na zakup i montaż elementów niezbędnych do uruchomienia siłowni wiatrowej lub siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii.

NFOŚIGW poinformował, że program ten będzie działał do 2029 roku. Budżet przewidziany na „Moją elektrownię wiatrową" wynosi 400 mln złotych. Maksymalna wysokość dotacji to 30 tys. zł na jedną mikroinstalację o mocy 1-20 kW. Do kosztów kwalifikowanych wlicza się maksymalnie do 5 tys. zł na 1kW.

Jeśli chodzi o zakup magazynu energii elektrycznej, to można uzyskać 17 tys, zł. Przewidziana w programie pojemność minimalna to 2 kW. Tutaj podobnie jest ograniczenie kosztów - zwrot uzyskamy tylko do 6 tys. zł na 1 kW. 

Dotację można uzyskać na wykonanie projektu i dokumentacji niezbędnej do uruchomienia siłowni wiatrowej, zakup oraz montaż całej instalacji wraz z koniecznymi elementami (okablowanie, maszt, inwerter, licznik etc.). Z dotacją można kupić również magazyn energii i elementy potrzebne do połączenia go z siłownią. Wszystkie kupowane urządzenia muszą być fabrycznie nowe. Nie mogą być wyprodukowane wcześniej niż przed dwoma laty przed montażem. Wszystkie muszą posiadać odpowiednie certyfikaty (oznaczenie CE i B).

Regulamin programu oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie: https://mojaelektrowniawiatrowa.gov.pl/o-programie/

Wnioski przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków
o Dofinansowanie (tzw. GWD).

Dodatkowe informacje można też uzyskać w Urzędzie Miejskim Orzesze tel. 32 32 48 818.

Program „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również