Szwajcarska firma IQAir przygotowała raport, zestawiając dane z roku 2020, z którego jasno wynika, że Orzesze ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Europie.
IQAir to szwajcarska firma zajmująca się technologią jakości powietrza i ochroną go przed zanieczyszczeniami. Co roku przygotowują światowy raport za cały miniony rok. W tym roku w raporcie przeanalizowano 106 krajów i zanieczyszczenia powietrza, które występowało w każdym z nich. W raporcie podsumowującym ubiegły, 2020 rok, Orzesze znalazło się na niechlubnym pierwszym miejscu w Europie, ze średnią roczną wynoszącą 44,1µg/m3.
10 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie:
- Orzesze (Polska)
- Sarajewo (Bośnia i Hercegowina)
- Valjevo (Serbia)
- Lukavac (Bośnia i Hercegowina)
- Doboj (Bośnia i Hercegowina)
- Kosjerić (Serbia)
- Živinice (Bośnia i Hercegowina)
- Vučitrn (Kosowo)
- Gaggiano (Włochy)
- Tuzla (Bośnia i Hercegowina)
W pierwszej dziesiątce znalazło się tylko jedno polskie miasto, jednak w pierwszej pięćdziesiątce jest ich już siedem, z czego cztery są z województwa śląskiego.
Ślaskie miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w 2020 roku:
- 1. miejsce - Orzesze,
- 14. miejsce - Goczałkowice-Zdrój,
- 37. miejsce - Racibórz,
- 38. miejsce - Bielsko-Biała.
Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Azji
Pierwsze miejsce w światowym rankingu zajmuje chińskie miasto Hotan. Poziom zanieczyszczenia powietrza w skali roku wyniósł tam 110,2µg/m3. Dla porównania, w skali roku Orzesze osiągnęło zanieczyszczenie na poziomie 44,1µg/m3. Przeliczając - Hotan osiągnęło 2,5 razy wyższy wynik niż Orzesze.