Wiadomości z Orzesza

Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie” świętował 40-lecie

  • Dodano: 2024-10-25 08:30, aktualizacja: 2024-10-25 08:37

Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie” 19 października świętował swoje 40-lecie. Był to wieczór pełen wzruszeń, pięknych życzeń i słów uznania, a także z mnóstwem ciekawych historii i oczywiście utworów w wykonaniu zespołu, a także duetu Kola i Jula oraz solistki Wiktorii Wolnik.

Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie” świętował 40-lecie

Uroczystość, która odbyła się w Sali Widowiskowej MOK w Orzeszu Jaśkowicach, zgromadziła wielu przyjaciół zespołu. Wzięli w niej udział m.in.: Mariusz Oleś, burmistrz Orzesza, Tomasz Szier, zastępca burmistrza, Mateusz Szweda, przewodniczący Rady Miejskiej Orzesze, Sylwia Krawczyk, naczelnik Wydziału Edukacji UM Orzesze, radni miejscy i powiatowi.

- Dziękujemy za cztery dekady pięknych występów, dbania o nasze dziedzictwo kulturowe, za wspaniałą działalność artystyczną. Jesteśmy wdzięczni za reprezentowanie Orzesza i promowanie naszej miejscowości. Życzymy pomyślności, kolejnych sukcesów oraz wielu powodów do radości – mówił burmistrz Orzesza.

RZŚ „Jaśkowiczanie” powstał w 1984 roku z inicjatywy śp. Weroniki Liszowskiej, przewodniczącej prężnie działającego wówczas KGW w Jaśkowicach. RZŚ „Jaśkowiczanie” obecnie działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu.

Kierownikiem artystycznym i dobrą duszą Jaśkowiczan jest od początku istnienia zespołu Maria Gawlik, która w tym roku obchodzi 45-lecie pracy artystycznej. Pani Maria jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach i propaguje działalność artystyczną wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi też działalność społeczną kultywując tradycje regionalne. Ubogaca występy zespołu grą na akordeonie. Pani Rozemaria Kaczmarczyk pięknie akompaniuje zespołowi na skrzypcach.

Mottem przewodnim działalności artystycznej zespołu są słowa XVIII-wiecznego poety Kazimierza Brodzińskiego: „Gdzie o obyczajach przodków zapomniano, tam narodowość bezpowrotnie zaginęła”. Dlatego zespołowi przyświeca ocalenie od zapomnienia regionalnych pieśni, zwyczajów i obrzędów poprzez uczenie ich młodszego pokolenia. Nic dziwnego, że zespół może się pochwalić wieloma nagrodami na przeglądach, konkursach i festiwalach. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również