Wiadomości z Orzesza

Rodzicu, czy wiesz co Twoje dziecko robi w sieci?

  • Dodano: 2019-10-24 09:00, aktualizacja: 2019-10-24 12:38

Swobodny przepływ informacji, dostęp do nieograniczonej treści, pozorna anonimowość oraz możliwość zawierania nowych, interesujących znajomości.

Internet to kopalnia kreatywności, w której niestety czają się zagrożenia

 Aby móc w pełni dbać o bezpieczeństwo naszych pociech, musimy widzieć, co dzieje się w ich wirtualnym świecie.

Znaczna część rodziców jest przekonana, że zna właściwie wszystkich znajomych, kolegów, a już na pewno przyjaciół swoich dzieci. Być może tych z jednej klasy, podwórka czy zajęć pozalekcyjnych. Ale co ze znajomymi z portali społecznościowych i komunikatorów internetowych? Dozowanie dostępu do domowego komputera okazuje się niewystarczające. Już zwykły telefon umożliwia w pełni wejście w wirtualny świat. Wówczas otwierają się nieograniczone wręcz możliwości odbierania i nadawania komunikatów, wchodzenia w interakcje oraz zawierania znajomości. Już nawet pierwszoklasciści bez większego trudu wiedzą jak wrzucić do sieci nagrany filmik lub zabawne zdjęcie. Doskonale wiedzą to nastolatki. Ale fotka raz wrzucona w wirtualną kopalnię, pozostaje tam na zawsze.. Czy mamy tego świadomość?

Internet przedstawiany jest jako wspaniałe osiągnięcie cywilizacyjne. I z pewnością tak właśnie jest. Daje to młodym ludziom nieograniczone możliwości. Innym razem widzimy obraz wirtualnej przestrzeni pełnej najgorszych zagrożeń: pedofilii, przemocy, samobójstw itp. Nic dziwnego, że niejeden rodzic czuje się zagubiony, nie wie co ma robić i w rezultacie nie robi nic. Dodatkowo spotykamy się często ze stwierdzeniem, że współczesne dzieci lepiej „znają się na internecie” niż ich rodzice i to właściwie one powinny rodziców uczyć.

Policjanci z mikołowskiej komendy oraz komisariatów z Łazisk Górnych i Orzesza w swoich profilaktycznych przedsięwzięciach starają się uczulić najmłodszych mieszkańców oraz młodzież naszego powiatu na negatywne konsewkencje cyberświata. Ich wizyty w szkołach i przekazywane wówczas uwagi, to jedynie niewielki skrawek wiedzy na temat negatywnej strony wspaniałego narzędzie jaki jest internet. Jednak to wy rodzice znacie swoje dzieci najlepiej i dzięki temu potraficie odebrać nawet najmniejszy sygnał świadczący o tym, że coś niepokojącego może dziać się w ich życiu. Rozmawiajmy z nimi jak najczęściej, bo tylko tak możemy szybko i skutecznie zareagować na ich krzywdę.

Na co, jako rodzicie, powinniśmy zwracać uwagę?

1. niebezpieczne treści w interncie - cyberświat pełen jest wulgaryzmów, przemocy, pornografii, materiałów rasistowskich i dyskryminacyjnych. Rodzice są często nieświadomi tego, co ich pociecha ogląda w internecie. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie programów filtrujących i blokad rodzicielskich – dzięki nim dorośli mają większą kontrolę nad aktywnością dziecka w sieci;

2. cyberprzemoc i zawieranie znajomości w mediach społecznościowych: głównie Facebook czy Instagram. To właśnie tam dochodzi do nękania, obrażania, publikowania ośmieszających zdjęć i filmów. Nawiązywanie kontaktu z nieznajomymi użytkownikami internetu może też grozić tym, że dziecko , nawet już nastoletnie, stanie się ofiarą wyłudzeń, molestowania seksualnego czy innych przestępstw. Powinno się zatem tłumaczyć, że internetowe znajomości trzeba zawierać ostrożnie;

3. Naruszenie prywatności i kradzież danych osobowych - najważniejszym dla naszego bezpieczeństwa jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz umiaru w korzystaniu z mediów społecznościowych. Nieświadome dziecko może udostępniać w internecie prywatne dane, takie jak adres i numer telefonu. Zdarza się również, że przestępcy próbują zdobyć poufne informacje, hasła, PIN czy numery kard kredytowych. Uczulmy ich zatem, iż zbyt duża wylewność, dzielenie się ze znajomymi szczegółową wiedzą dotyczącą naszego życia, może przynieść negatywne konsekwencje prawne i faktyczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również