Wiadomości z Orzesza

Szkolenia z samoobrony - czy warto się wybrać na kurs?

  • Dodano: 2017-01-30 08:00, aktualizacja: 2017-01-30 08:06

Jeśli chcesz zrobić coś dla siebie, wybierz się na kurs samoobrony. Korzyści płynące z takiego szkolenia są widoczne gołym okiem – przede wszystkim masz szansę poprawić swoje bezpieczeństwo i nauczyć się prawidłowego postępowania w niebezpiecznych sytuacjach.

Co to jest obrona konieczna?

Definicję możemy znaleźć na portalu http://skuteczna-samoobrona.pl/. Obrona konieczna mówi o tym, że odparcie bezpośredniego ataku na jakiekolwiek dobro nie jest przestępstwem. Dobrem jest zarówno przedmiot, jak i Twoje zdrowie i życie. Zgodnie z prawem wolno "odeprzeć siłę siłą" (zasada "vim vi repellere licet").

Z obroną konieczną związane jest pojęcie przekroczenia granic obrony własnej. Następuje, kiedy obrona nie jest współmierna do ataku, np. w sytuacji, gdy napastnik wycofał się lub nie jest już w stanie atakować, a ofiara nadal razi go paralizatorem lub uderza.

Bezpłatne szkolenia

Kursy samoobrony organizowane przez szkoły walki zwykle są płatne. Jeśli jednak chcesz przejść taki kurs za darmo, sprawdź, czy w Twojej okolicy planowany jest kurs organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Do 3 czerwca 2017 roku szkolenia odbędą się w 30 miastach Polski, m.in. Brzegu, Opolu, Ustce, Gdyni, Poznaniu, Koszalinie i Warszawie. Pełna lista miast dostępna jest na stronie Ministerstwa. Planowana jest także druga edycja kursu, która ruszy we wrześniu tego roku. Szkolenia prowadzą doświadczeni instruktorzy wojskowi.

Narzędzia do samoobrony

Na kursach obrony własnej zwykle można nauczyć się także obsługi środków do samoobrony, takich jak paralizator czy gaz pieprzowy. Warto zaopatrzyć się w dobry gaz pieprzowy lub inne narzędzie, które może nawet uratować nam życie. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie narzędzia są dostępne bez pozwolenia – przykładem jest kastet. Gdzie kupić legalny środek do samoobrony? Najlepiej w autoryzowanych sklepach, gdzie sprzedawcy pomogą nam wybrać najlepszy sprzęt dla nas. Będziemy mieć także pewność, że kupiony gaz czy paralizator pochodzi ze sprawdzonego źródła i na pewno zadziała wtedy, kiedy będzie to konieczne.

Jak wygląda kurs samoobrony?

Być może zastanawiasz się, co takiego robi się na szkoleniu z samoobrony. Każde ma swoj scenariusz, ale szkolenia zwykle zawierają podobne elementy, takie jak: część teoretyczna – nauka procedur bezpieczeństwa, kontekst prawny; trening asertywności, nauka samoobrony różnymi narzędziami, ćwiczenie ciosów, kopnięć, chwytów i bezpiecznego upadania oraz tzw. trening scenariuszowy – jedna osoba odgrywa rolę napastnika w warunkach, w których normalnie może dojść do napadu, np. na klatce schodowej, w parku czy na przystanku, a uczestnicy kursu mają się przed nią obronić.

Zalety szkolenia z samoobrony

Nauka postępowania w niebezpiecznych sytuacjach jest oczywistą zaletą takiego kursu. Poza tym mamy szansę poprawić kondycję fizyczną, nauczyć się asertywności i pewności siebie. Dowiemy się także najważniejszych informacji w kwestii prawnej związanych z samoobroną.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.