Wiadomości z Orzesza

UWAGA: zmiana czasu

  • Dodano: 2008-10-25 19:08

W nocy z soboty na niedzielę będziemy spać o godzinę dłużej. Wskazówki zegara przesuwamy z godziny trzeciej na drugą. Jak mówi Jacek Szczepanik, dyrektor Planetarium Śląskiego, zmieniając czas z letniego na zimowy, wracamy do strefy czasowej, do której jesteśmy geograficznie przywiązani. 

W Polsce podział czasu na letni i zimowy został wprowadzony po drugiej wojnie światowej. Do czasu letniego wrócimy w ostatnią niedzielę marca przyszłego roku. Zmiana czasu na letni ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii.

Podwójny czas" - letni i zimowy - stosuje się w około 70 państwach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i wielu innych, między innymi w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii i Rosji. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Prekursorami wprowadzenia czasu letniego byli Niemcy już w 1916 roku. W Polsce wskazówki zegarów były przesuwane w okresie międzywojennym, później w latach 1957-64, a następnie od 1977 roku.

/IAR, PAP/
Źródło: www.kat.tvp.pl
"Informacje z regionu TVP Katowice"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.