Wiadomości z Orzesza

Wystąpienie Burmistrza w Sejmie podczas wysłuchania w sprawie CPK

  • Dodano: 2022-08-09 07:00, aktualizacja: 2022-08-08 21:21

Mirosław Blaski, Burmistrz Orzesza 4 sierpnia wziął udział w wysłuchaniu publicznym w sprawie wywłaszczeń i przymusowych wysiedleń pod inwestycję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, dotyczącego rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw.

Transkrypcja nagrania wideo

Mirosław Blaski, Burmistrz Orzesza:

- Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo. Reprezentując mieszkańców miasta Orzesze chciałbym wyrazić swój sprzeciw oraz krytyczną uwagę dotyczącą projektu ustawy, która jest przedmiotem wysłuchania. Procedowany projekt ustawy nie prowadzi do osiągnięcia swojego podstawowego celu, którym powinno być zapewnienie obywatelom słusznego charakteru odszkodowania. Zniesienie zasady korzyści, proponowane przez ustawodawcę, nie znajduje uzasadnienia społecznego. Zaproponowana likwidacja zasady korzyści i powiązane odszkodowania w każdym przypadku z wartością rynkową nieruchomości nie zapewnia osobom wywłaszczanym realnej możliwości odtworzenia warunków mieszkaniowych oraz nie rekompensuje szkód związanych z procesem wywłaszenia.

Szanowni Państwo, jestem z Gminy Powiatu Mikołowskiego, przez którą wszystkie warianty CPK przechodzą. I tak, jak było tutaj wspomniane, myśmy przygotowali projekt modyfikacji jednego z wariantów, która to modyfikacja doprowadziła do sytuacji, że jest tam zero wywłaszczeń, ale przedstawiciele CPK, spółka Egis – w ogóle nie biorą pod uwagę takiego rozwiązania. Powtórzę, mamy modyfikację wariantu, która doprowadza do tego, że wywłaszczeń jest zero. Więc  ja się zastanawiam, o co tu chodzi?

Szanowni Państwo, tu nie ma co kombinować. Więc mam prośbę do posłów i oczywiście do Pana Ministra, jeżeli mieszkańcy musieliby być wywłaszeni  to przecież powinni dostać maksymalne odszkodowania. Taka jest przyzwoitość. Dziękuję.

Wideo

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również