Przygotowanie samochodu do zimy wiąże się z wykonaniem dość pokaźnej listy kontrolnej. Jednym z jej elementów jest uzupełnienie bądź wymiana płynu do spryskiwaczy. To bardzo istotne ze względu na możliwość ewentualnego zamarzania cieczy, a także skuteczność działania i ochronę wycieraczek. Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni preparat, zwłaszcza zimą?
Dlaczego płyn do spryskiwaczy jest tak ważny?
Jazda autem z pokrytą brudem przednią szybą nie jest rozsądna, ponieważ ogranicza widoczność kierowcy. Zimą jest to szczególnie istotne. Zanieczyszczona szyba naraża zresztą kierowcę na dość pokaźny mandat. Nie warto ryzykować, a skuteczne czyszczenie szyb nie jest możliwe bez zastosowania odpowiedniego płynu do spryskiwaczy. Jego wybór nie może być dziełem przypadku.
Preparat nie powinien zawierać substancji chemicznych negatywnie wpływających na lakier, jak również na same wycieraczki. O skuteczności decyduje efektywne usuwanie brudu, a także nawilżanie wycieraczek, by mogły bez przeszkód i generowania nieprzyjemnych dźwięków poruszać się po tafli szyby.
Czym wyróżnia się dobry płyn do spryskiwaczy?
Bazą każdego płynu do spryskiwaczy jest woda, najlepiej destylowana, ponieważ niska zawartość minerałów sprawi, że na szybie i w okolicach wycieraczek nie będzie odkładał się kamień. Warto pamiętać, że opary płynu przedostają się do wnętrza auta przez wlot powietrza, więc lepiej postawić na preparat zawierający etanol, zamiast alkoholu metylowego lub izopropylowego.
Substancje takie jak glikol propylenowy lub gliceryna, których zawartość w preparacie sięga kilku procent, zapewniają wycieraczkom dobry poślizg po powierzchni szyby. Zbyt duża zawartość nawilżacza doprowadza jednak do powstawania na szybie smug.
Skład dobrego płynu do spryskiwaczy uzupełniają środki odpowiedzialne za usuwanie zabrudzeń, regulujące pH, by było bezpieczne dla karoserii, a także substancje zapobiegające pienieniu się płynu, przez co pióra wycieraczek nie zużywają się zbyt szybko i nie rysują powierzchni szyby.
Na co zwrócić uwagę wybierając płyn do spryskiwaczy zimą?
Analizując właściwości płynu do spryskiwaczy zimą należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik, a mianowicie jego temperaturę krystalizacji. W polskich warunkach klimatycznych, mimo, że ostatnie zimy obchodziły się z nami dość łagodnie, najbezpieczniej postawić na preparat, który nie zamarza w temperaturach powyżej -20°C.
Przy wyborze płynu do spryskiwaczy nie wszyscy kierowcy zwracają uwagę na jego zapach, jednak zimą bywa on dość istotny. Wnętrze auta jest słabiej wietrzone w trakcie jazdy, więc nieprzyjemny zapach może przeszkadzać pasażerom i kierowcy, a nawet dekoncentrować prowadzącego auto.
Dlaczego płyn potrafi zamazać na szybie?
Zbliżająca się zima to dobry moment na wymianę płynu do spryskiwaczy na produkt spełniający powyższe kryteria. Zimowe płyny do spryskiwaczy charakteryzują się dużo wyższą zawartością alkoholu, jednak mimo tego zdarza się, że tuż po wyruszeniu w drogę, płyn potrafi zamarzać na powierzchni szyby.
Dzieje się tak dlatego, że alkohol wyparowuje szybciej niż pozostałe składniki. Za zjawisko odpowiada tak zwany efekt zimnej szyby. Po uruchomieniu silnika i ogrzewania powinna się ona szybko nagrzać i problem przestanie występować, więc warto odrobinę odczekać przed skorzystaniem z wycieraczek.
Szukasz sprawdzonego i taniego płynu do spryskiwaczy? Odwiedź sklep internetowy Aparts, gdzie w konkurencyjnych cenach znajdziesz doskonałe części samochodowe i płyny eksploatacyjne do twojego auta!