Wiadomości z Orzesza

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Większe dotacje w Orzeszu

  • Dodano: 2023-03-14 07:30, aktualizacja: 2023-03-13 20:58

Zmieniły się zasady rządowego programu "Czyste powietrze". Zwiększyły się progi dochodowe i wysokość dotacji. Beneficjenci wcześniejszych edycji będą mogli wystąpić o kolejne dofinansowanie.

Nowe zasady obowiązują od początku tego roku. Z dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze” może skorzystać osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, której roczny dochód nie przekracza kwoty 135 tys. zł.

W nowej edycji przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrósł do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2651 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. W przypadku najwyższego wymiaru wsparcia progi dochodowe wynoszą obecnie 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Podwyższono też kwoty dotacji

W przypadku dofinansowania podstawowego dotychczasowa maksymalna kwota wsparcia wynosiła 30 tys. zł, obecnie wynosi 66 tys. zł. Kwota dofinansowania podwyższonego wzrosła z 47 tys. zł do 99 tys. zł, a w przypadku dofinansowania najwyższego podwyższono kwotę dotacji z 79 tys. zł na 135 tys. zł. Beneficjenci podwyższonego oraz maksymalnego wsparcia mają możliwość ubiegania się o wypłatę połowy dotacji w ramach prefinansowania inwestycji, a więc przed rozpoczęciem prac remontowych. W tej sytuacji pierwsza transza dotacji zostanie wypłacona w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, a reszta w ciągu 30 dni od zakończenia prac remontowych.

W przypadku ubiegania się o dotację na kompleksową termomodernizację (za którą uznaje się redukcję zużycia energii użytkowej na cele ogrzewania budynku do wartości nie większej niż 80 kWh/m2/rok lub o co najmniej 40 proc.), przed jej przyznaniem konieczne będzie dokonanie audytu energetycznego budynku. Na niego również będzie można otrzymać dofinansowanie do 1,2 tys. zł.

Od stycznia wprowadzono również możliwość złożenia wniosku o przeprowadzenie termomodernizacji domu dla osób, które wcześniej otrzymały dofinansowanie na wymianę kotła.

Więcej informacji na temat nowych zasad Programu „Czyste Powietrze” można uzyskać w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym Programu „Czyste Powietrze” w Urzędzie Miejskim Orzesze, pok. 9 (numer telefonu 32 3248818).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również