Wiadomości z Orzesza

4 rodzaje klimatyzacji domowej i jak je wybrać

  • Dodano: 2022-09-27 05:45, aktualizacja: 2022-11-16 09:05

Klimatyzatory domowe występują w kilku rodzajach, od dużych systemów centralnych napędzanych przez sprężarki zewnętrzne po małe urządzenia podłączane do prądu, które stoją na podłodze lub są montowane w oknie. Niezależnie od formy, systemy klimatyzacji mają podobne elementy robocze.

Klimatyzatory okienne

Najlepsze do: Chłodzenia pojedynczego pokoju lub małego domu

Klimatyzator okienny jest technicznie nazywany "jednostkowym" systemem klimatyzacji i składa się z samodzielnego urządzenia klimatyzacyjnego, które umieszcza się w oknie lub, rzadziej, przez otwór w ścianie zewnętrznej. Klimatyzator okienny zawiera wszystkie elementy chłodzące w jednej kompaktowej obudowie. Wyrzuca on ciepło na zewnątrz przez wężownice skraplacza znajdujące się po zewnętrznej stronie urządzenia.

Klimatyzatory okienne są dostępne w wielu rozmiarach, dzięki czemu mogą chłodzić dowolną przestrzeń - od pojedynczego pokoju po całe piętro. Duży klimatyzator okienny może być w stanie schłodzić cały mały dom, zwłaszcza jeśli jest to dom jednopiętrowy. To ekonomiczny wybór i łatwy montaż.

Przenośne klimatyzatory

Składa się z przenośnego, samodzielnego urządzenia klimatyzacyjnego, które umieszcza się na podłodze. Odprowadza on ciepło za pomocą węża wentylacyjnego przez ścianę zewnętrzną lub otwór okienny. Podobnie jak w przypadku klimatyzatora okiennego, zarówno wężownice parownika, jak i skraplacza znajdują się w tej samej obudowie, co jest jednym z powodów, dla których urządzenia te są nieco głośniejsze niż inne rodzaje systemów klimatyzacji.

Wiele osób używa ich do tymczasowego chłodzenia pomieszczeń lub wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania jednostki montowanej w oknie.

Klimatyzatory typu Split (bezkanałowe)

System typu split - zwany również bezkanałowym lub "mini-split" - dzieli system klimatyzacji na dwa pakiety, czyli jednostki końcowe. Jednostka skraplająca znajduje się na zewnątrz budynku i zawiera sprężarkę, skraplacz i wentylator skraplacza.

Jest to zazwyczaj prostokątna jednostka zamontowana wysoko na ścianie wewnętrznej, zawierająca wentylator obiegowy, zawór rozprężny i wężownicę parownika. Rurka z czynnikiem chłodniczym przechodzi przez ścianę pomiędzy agregatem skraplającym a parownikiem.

System typu split jest powszechnie spotykany w domach, a także w hotelach i innych budynkach wielorodzinnych. Większość klimatyzatorów typu split to także pompy ciepła, a więc oferują zarówno funkcje ogrzewania, jak i chłodzenia. Artykuł powstał dzięki współpracy z serwisem jedzmy-zdrowo.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.