Mówi się, że dobrze przeprowadzone oddłużenie potrafi wyciągnąć nawet z najgorszej spirali zadłużenia. Pamiętajmy jednak, że spora ilość niezrealizowanych zobowiązań wymaga większego wysiłku, aby doprowadzić dłużnika do pełnej płynności finansowej – szczególnie, jeśli dotyczy to przedsiębiorców. Okazuje się, że nawet spółki mogą być oddłużane.
Czym jest spirala zadłużenia?
Na początku jest jedno niewykonane zobowiązanie, następnie drugie, trzecie itd. Nieumiejętne prowadzenie działalności gospodarczej może doprowadzić do szybkiego narastania długów, a w konsekwencji nawet do ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa.
Dłużnicy dosyć często decydują się wówczas na zaciąganie pożyczek i kredytów, aby jak najszybciej spłacić zaległości. Takie rozwiązanie najczęściej tylko pogarsza sytuację – powoduje wzrost liczby zobowiązań i większe ryzyko definitywnego zakończenia prowadzonej działalności.
Spirala zadłużenia jest więc stanem, w którym dłużnik próbując ratować swoje przedsiębiorstwo przed kompletną niewypłacalnością, zaciąga coraz to nowe zobowiązania, które mają pomóc mu w uregulowaniu starych długów. Takie działanie jest jednak nieefektywne.
Kiedy możemy mówić o niewypłacalności? Jest to stan oznaczający utratę zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, a także sytuacja, w której zobowiązania pieniężne spółki przekroczą wartość jej majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące.
Czy spółki mogą popaść w długi?
Zaległe zobowiązania mogą przytrafić się każdemu, także spółkom wykonującym działalność gospodarczą. W przypadku spółek kapitałowych (sp. z o.o. oraz sp. akcyjna) odpowiedzialność w tym przypadku spoczywa na samych podmiotach, w stosunku zaś do spółek osobowych (sp. jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo – akcyjna) konieczność spłaty zaległości jest przerzucana bezpośrednio na wspólników (odpowiadają oni wówczas całym swoim majątkiem).
Każda spółka może więc popaść w długi, z których trudno będzie jej się wydostać. Im wyższe zobowiązanie, tym większe ryzyko bankructwa lub utraty silnej pozycji na rynku. Pamiętajmy jednak, że sposobem na rozwiązanie tej sytuacji jest profesjonalne oddłużanie.
Czym jest oddłużenie?
Oddłużenie to najprościej rzecz ujmując – doprowadzenie do sytuacji, w której doprowadzamy do wyzerowania wszystkich zobowiązań danej osoby (także spółki). W praktyce polega ono na dokonywaniu szeregu różnych czynności, które polegają najczęściej na:
-
działaniach antywindykacyjnych (więcej na ten temat możesz przeczytać na https://www.inlegis-gliwice.pl/),
-
ochronie przed negatywnymi skutkami postępowania egzekucyjnego (takimi jak zajęcie środków finansowych na kontach bankowych, sprzętu biurowego lub zamknięcie siedziby firmy),
-
prowadzeniu negocjacji z bankami oraz innymi wierzycielami w zakresie zastosowania łagodniejszej formy spłaty zobowiązań,
-
reprezentacji sądowej (tylko, gdy wierzyciel zdecyduje się na złożenie pozwu o zapłatę),
-
działaniach mających na celu odbudowanie pozytywnej historii dłużnika w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG).
Ile kosztuje oddłużanie?
Określenie dokładnej ceny za usługi w zakresie profesjonalnego oddłużania spółek nie jest proste. Wiele w tej kwestii zależy bowiem od okoliczności danej sprawy oraz wysokości i czasu trwania zaległości finansowych.
Im większy dług, tym drożej przyjdzie nam zapłacić za szansę na jego wyzerowanie. Podobnie będzie w przypadku zobowiązań, które trwają już od dłuższego czasu lub gdy należności były dochodzone na drodze sądowej (koszty działania prawników podnoszą cenę oddłużenia).
Oczywiście spółka decydująca się na oddłużenie jest w stanie negocjować wynagrodzenie za wykonane czynności w omawianym zakresie – nie może być bowiem tak, że oddłużenie doprowadzi do powstania kolejnych zobowiązań (tym razem na rzecz firmy oddłużeniowej).
Gdzie szukać pomocy w zakresie oddłużenia?
Podjęcie decyzji o spłacie zobowiązań to jedno, wybór specjalisty, który pomoże nam tego dokonać to drugie. Spółki, które popadły w zadłużenie powinny skupić się w tym zakresie raczej na znalezieniu doświadczonych podmiotów, niż początkujących osób zajmujących się oddłużaniem.
Wybór jest naprawdę spory, poczynając od kancelarii oddłużeniowych i restrukturyzacyjnych, za kończąc na zwykłych firmach windykacyjnych (lub antywindykacyjnych). Pamiętajmy, aby cena usług nie była tutaj jedynym wyznacznikiem – czasami warto zapłacić trochę więcej i mieć definitywny spokój z wierzycielami.
Rozwiązaniem może być także pomoc adwokata lub radcy prawnego, który specjalizuje się w oddłużaniu. W praktyce świadczą oni takie usługi nie tyle w ramach prowadzonych przez siebie kancelariach prawnych, ile w specjalistycznych firmach oddłużeniowych.
Pomoc w zakresie oddłużania najłatwiej odnaleźć w internecie. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, sprawdźmy renomę danej firmy, czas działania na rynku, zakres oferowanej pomocy, liczbę wygranych spraw oraz opinię klientów. Ten ostatni czynnik jest najbardziej miarodajny – pozwala bowiem na rzeczywistą analizę efektywności danej firmy oddłużeniowej.