Nieważne, na jaką skalę planowana jest produkcja alkoholu – wybór sprzętu do destylacji nie powinien być przypadkowy. Wiadomo, że nikt nie chce przepłacać za aparaturę, jednak w przypadku robienia mocnych trunków nie warto oszczędzać, a zakup miedzianego destylatora w dłuższej perspektywie okaże się bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Czy rodzaj zastosowanego materiału ma wpływ na jakość alkoholu?
To, z czego została wykonana aparatura do bimbru, ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu. Szkło jest neutralnym materiałem, odpowiednim do produkcji alkoholu, ale zarazem niezwykle kłopotliwym – bardzo trudno się na nim destyluje, a szklana aparatura jest wyjątkowo podatna na uszkodzenie. Dużo tańszą alternatywą jest destylator ze stali nierdzewnej, ale cena to w zasadzie jedyna zaleta nierdzewki, obok nieco łatwiejszej konserwacji.
A co daje miedź? Jest to pierwiastek, który stwarza bardzo korzystne warunki dla destylacji. Absorbuje z destylatu szkodliwe związki chemiczne, jest nieprzyjazna dla bakterii, ma niezwykle wysoką odporność na korozję, dlatego nawet przy standardowej konserwacji jest nikła szansa na to, że miedziany destylator pokryje się rdzą. Kolejną jej zaletą jest lepsze przewodnictwo ciepła, dzięki czemu chłodzenie aparatury jest efektywniejsze i zużywa się podczas produkcji dużo mniej wody.
Szczelność i precyzja wykonania
Materiał to jednak nie wszystko. Miedź nie da tych korzyści, jeśli destylator będzie po prostu źle wykonany, a że obróbka miedzi jest dość wymagająca, takiego sprzętu nie powinno się robić samodzielnie. Nie należy też na własną rękę naprawiać nieszczelności aparatury oraz innych uszkodzeń.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego destylatora albo kolumny rektyfikacyjnej, wybierając np. ofertę na dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54. Sprzęt można skonfigurować według własnych potrzeb, dobierając rozmiar, pojemność, dodatkowe akcesoria oraz wydajność. Więcej o działaniu takiego sprzętu: dobrydestylator.pl.
Czy na miedzianym destylatorze da się zrobić każdy alkohol?
Miedź jest pod tym względem uniwersalna. Miedziana aparatura sprawdzi się i przy produkcji czystego, mocnego alkoholu, i przy robieniu smakowych destylatów. Zdaniem specjalistów, miedziany sprzęt sprawia, że wyprodukowany alkohol nabiera szlachetniejszego smaku i ma pełniejszy bukiet, więc również pod tym kątem będzie to dobry wybór.