Wiadomości z Orzesza

Czym różnią się dostępne na rynku systemy operacyjne dla Twojego komputera?

  • Dodano: 2023-02-13 08:15, aktualizacja: 2023-02-14 10:23

Kupowanie nowego laptopa to zadanie trudniejsze niż Ci się wydaje. Nawet jeśli wiesz, co co oznacza i wiesz dokładnie, czego chcesz, znalezienie tego może być trudne.

 Frustrujące jest już samo nawigowanie po stronach internetowych producentów w celu znalezienia poszukiwanego modelu. Prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się do wybranego na początku systemu operacyjnego i ciężko Ci przestawić się na samą myśl o jego zmianie. Dowiedz się, jakie systemy obecnie są najpopularniejsze na rynku i czym się różnią.

Zanim kupisz laptop lub komputer wybierz system operacyjny

Zanim zaczniesz przeglądać laptopy, musisz ustalić, jaki system operacyjny (OS) będzie dla Ciebie najlepszy. Zastanowienie się nad tym, jakie oprogramowanie chcesz uruchomić i na jakich systemach operacyjnych działa, pomoże Ci określić, jakiego sprzętu potrzebujesz. Istnieją cztery główne komputerowe systemy operacyjne. https://www.embiznes.pl/nowosci/przeniesc-whatsapp-telefon/ Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Oto przegląd każdego z nich:

Windows

Ten solidny system operacyjny nie cieszy się już zbytnią popularnością, ale dobrze wykonuje swoją pracę. To najlepszy wybór, jeśli potrzebujesz aplikacji firmy Microsoft, takich jak MS Office, Access czy Outlook. Jest też więcej laptopów z systemem Windows do wyboru niż w przypadku jakiegokolwiek innego systemu operacyjnego.

System macOS

System macOS firmy Apple jest nieco bardziej przyjazny dla początkujących niż Windows, ale jest ściśle powiązany ze sprzętem firmy. Twoje możliwości zakupowe są ograniczone do MacBooków. Ponieważ Apple stosuje własne układy scalone, a Macbooki to zupełnie inna bajka.

Chrome OS

Jeśli większość zadań wykonywanych na laptopie możesz wykonywać w przeglądarce internetowej, Chrome OS jest dobrym wyborem. Laptopy z Chrome (zwane Chromebookami) należą też do najtańszych (i najmniej wydajnych), jakie można znaleźć, więc warto rozważyć ten system, jeśli masz ograniczony budżet. Problem w tym, że aplikacje takie jak Adobe Creative Suite czy Microsoft Office nie będą działać. Niektóre aplikacje, zwłaszcza Office, mają wersję na telefon/tablet z systemem Android, którą możesz zainstalować na Chromebooku, ale aplikacje na Androida często nie działają dobrze.

Linux

Jeśli nie potrzebujesz MS Office i nie przeszkadza Ci krzywa uczenia się, możesz zainstalować Linuksa na prawie każdym laptopie, jaki kiedykolwiek powstał. Problem w tym, że popularne aplikacje, takie jak MS Office i Creative Suite firmy Adobe, nie obsługują Linuksa. Istnieją jednak darmowe, otwarte alternatywy, takie jak LibreOffice, Darktable (zamiennik Adobe Lightroom) i GIMP (zamiennik Adobe Photoshop) embiznes.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.