Dbanie o czystość zbiorników jest koniecznością nie tylko w branży spożywczej czy farmaceutycznej, ale też kosmetycznej, a nawet budowlanej. W zależności od przechowywanych produktów przeprowadza się je rutynowo, podczas kontroli technicznej (zwykle raz w roku), lub regularnie, nawet co dwa-trzy miesiące. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, zanim wybierzemy wykonawcę.
Czyszczenie zbiorników i silosów: dostępne metody
Przez długi czas czyszczenie zbiorników trzeba było wykonywać ręcznie, co zajmowało mnóstwo czasu i nie zapewniało idealnej precyzji. W przypadku niewielkich zbiorników zdarza się, że dalej czyści się je ręcznie, jednak standardem stało się czyszczenie zbiorników z wykorzystaniem myjek podciśnieniowych. Pozwala to na dokładne umycie nawet trudno dostępnych zakamarków i pozbycie się osadów ze ścianek i najgłębszych zakamarków. Ważne jest dobranie odpowiedniego środka czyszczącego. Istotne jest nie tylko pozbycie się resztek przechowywanego materiału, ale też bezpieczeństwo. Z tego powodu do czyszczenia zbiorników i silosów przeznaczonych na żywność często używa się łagodnych środków ekologicznych. W przypadku zbiorników na cement dobór środków nie jest aż tak istotny, choć oczywiście jego skład może mieć wpływ na ścianki pojemnika.
Skąd mieć pewność, że czyszczenie zbiorników zostanie dobrze wykonane?
Najbezpieczniej jest wybierać sprawdzone firmy, takie jak https://makowskimis.eu/oferta/zbiorniki. Przed zleceniem usługi warto sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje firma i czy na jej stronie dostępne są informacje o stosowanych urządzeniach i środkach czyszczących. Warto też skontaktować się bezpośrednio i ustalić szczegóły.
Jeżeli widać, że firma ma doświadczenie i dysponuje dobrymi urządzeniami, to możemy ufać, że usługa zostanie wykonana sprawnie i skutecznie. Ważne jest, by dobrze przygotować się na przyjazd ekipy – opróżnić zbiorniki odpowiednio wcześniej i np. przechować ich zawartość w innym miejscu. Z tego powodu dobrym pomysłem jest posiadanie kilku zbiorników czy silosów i czyścić je na zmianę, co pozwala uniknąć przestojów w zakładzie.