Wiadomości z Orzesza

Darmowe epity

  • Dodano: 2016-12-30 11:30

Polscy podatnicy w większości rozliczają się z fiskusem samodzielnie przekazując do urzędów epity wypełniane z pomocą programów do rozliczania pit.

Po zakończeniu roku podatkowego mamy obowiązek złożyć do organu skarbowego roczne zeznanie podatkowe. Jedynie niewielka liczba podatników decyduje się na rozliczenie podatku przez  biuro rachunkowe czy pomoc księgowego. Podatnicy rozliczają się samodzielnie i korzystają z internetu, aby wypełniać epity.

W ostatnim czasie podatnicy coraz częściej decydują się na korzystanie z programów do rozliczania pit. Epity to najprostszy i najszybszy sposób na rozliczenie z fiskusem.

Darmowy program do rozliczania pit znajdziemy w internecie nie tylko na stronie Ministerstwa Finansów, ale też na stronach wielu firm oferujących darmowy program pit, na stronach samorządowych, często też oferowane są na stronach organizacji pożytku publicznego, które zbierają 1% podatku.

Programy komputerowe oferujące epity są łatwe w obsłudze i każdy użytkownik internetu poradzi sobie z ich użyciem rozliczając epity. Przyjazne podatnikowi i darmowe programy do pit przeprowadzają podatnika przez zawiłości przepisów podatkowych bez konieczności wnikania w ich szczegóły. Aby wypełnić epity programy te zbierają od podatnika podstawowe dane, kwoty przychodów, zaliczek na podatek dochodowy, informacje potrzebne do tego, by podsunąć podpowiedź, z jakich odliczeń może skorzystać podatnik.  Wszystkie obliczenia wykonują po podaniu podstawowych kwot, uwzględniając obowiązujące limity. Podatnik ie musi obawiać się błędów rachunkowych.

Przesyłanie deklaracji elektronicznej do urzędu skarbowego wymaga złożenia podpisu w formie podania danych autoryzujących. Oprócz imienia, nazwiska, daty urodzenia trzeba wysyłając epity podać NIP albo numer Pesel zgodnie z zasadami, jakie obowiązują przy wypełnianiu pitów we wszystkich formach, czyli osoby fizyczne nie będące płatnikami VAT obowiązuje PESEJ, natomiast pozostałe NIP. Najwięcej problemów stwarza wpisanie przychodu sprzed dwóch lat, który podany był w dowolnej deklaracji podatkowej w roku poprzednim.

Epity wyślemy bez problemu i otrzymamy z urzędu skarbowego potwierdzenie odebrania deklaracji, jeśli wszystkie dane autoryzujące podamy prawidłowo. W przeciwnym wypadku system teleinformatyczny przyśle nam komunikat o stwierdzonym błędzie i dopiero po  jego poprawieniu będziemy mogli ponownie wysłać deklaracje.


Należy pamiętać o obowiązujących terminach i w celu ich zachowania epity wysyłać  w takim czasie, by przed upływem terminu otrzymać poświadczenie odbioru (UPO). Próba wysłania elektronicznej deklaracji w ostatnich minutach może doprowadzić do opóźnienia w złożeniu zeznania, a to zagrożone jest konsekwencjami karno skarbowymi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.