Wiadomości z Orzesza

Filtry do wentylacji i do klimatyzacji

  • Dodano: 2021-12-02 07:45, aktualizacja: 2021-12-02 07:57

Zarówno wentylacja, jak i klimatyzacja mają spory wpływ na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Ten pierwszy proces ma na celu oczyścić pomieszczenie z zanieczyszczonego powietrza. Z kolei klimatyzacja ma za zadanie nadać powietrzu zdefiniowanych parametrów, w szczególności temperatury i poziomu wilgotności.

Dzisiaj standardem staje się instalacja klimatyzacji - można ją już spotkać nie tylko w biurowcach, ale też nowych budynkach. Także wentylacja zmieniła się przez lata, obecnie stosuje się w tym procesie mnóstwo nowych rozwiązań. Jak wygląda proces filtracji powietrza? Jakie klasy filtracji wyróżniamy? Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy.

Jak wygląda proces filtracji powietrza?

Filtracja jest najczęstszym procesem oczyszczania powietrza. Polega ona na przepuszczeniu zanieczyszczonego powietrza przez powierzchnię filtracyjną, w ten sposób usuwane są z niego cząstki stałe, pyły oraz mikroorganizmy. Ponieważ przefiltrowywane zanieczyszczenia mają różne kształty i rozmiary, to proces dzieli się na kilka faz.

Wyróżniamy tutaj:

  • fazę pierwszą - filtrację wstępną;
  • fazę drugą - filtrację dokładaną;
  • fazę trzecią - filtrację absolutną.

Instalacje wentylacyjne, jak i klimatyzacyjne w większości przypadków mają od jednej do kilku faz filtracji.

Klasy filtracji

Filtry mają również klasy filtracji, które ze względu na swoją skuteczność dzielą się na sześć kategorii:
 

  • filtry wstępne – klasy G1, G2, G3, G4;
  • filtry medium – klasy M5, M6;
  • filtry dokładne – klasy F7, F8, F9;
  • filtry EPA – klasy E10, E11, E12;
  • filtry HEPA – klasy H13, H14;
  • filtyr ULPA – klasy U15, U16, U17.

Dlaczego używa się filtrów w instalacjach wentylacyjnych? Ich celem jest ochrona wentylacji przed szkodliwymi zanieczyszczeniami, które mogą uszkodzić poszczególne elementy instalacji. Filtry do wentylacji gwarantują też, że wentylacja, która ma doprowadzać świeże i dobrej jakości powietrze do pomieszczenia (na przykład hali lub magazynu), będzie sprawnie działać oraz będzie w pełni wykonywać swoje zadanie. 

Jak wybrać odpowiednie filtry do wentylacji? Dobrze jest sprawdzić skuteczność danego filtru w odniesieniu do oporu powietrza, jaki powoduje. Im większa jest skuteczność filtru przy mniejszym oporze, tym lepsze jest to rozwiązanie.

Co przyczynia się do zaburzeń pracy filtrów?

Pamiętaj, że filtry codziennie zatrzymują masę zanieczyszczeń. Z tego powodu należy je regularnie wymieniać. To, jak często warto powtarzać tę czynność, zależy przede wszystkim od warunków pracy i miejsca, w którym wentylacja jest wykorzystywana. 

Warto jednak wiedzieć, że filtry do wentylacji mogą nieprawidłowo działać nie tylko ze względu na brak regularnej wymiany. Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń pracy filtrów? Wymienić tutaj można zły dobór filtrów do instalacji, błędy w montażu, nieszczelność układu filtracji, bądź też uszkodzenia mechaniczne filtrów. Problemem może być także nadmiernie zanieczyszczenie powierzchni  filtracyjnej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.