Wiadomości z Orzesza

Geografia w szkole średniej – zakres podstawowy. Jaką wiedzę musi przyswoić uczeń?

  • Dodano: 2022-06-20 10:30, aktualizacja: 2022-06-23 07:17

Częste zmiany podstawy programowej mogą przysporzyć problemów zarówno nauczycielom, jak i uczniom oraz ich rodzicom i opiekunom. Wszyscy muszą być na bieżąco z informacjami dotyczącymi aktualnych podręczników. Jaką wiedzę z zakresu geografii podstawowej musi przyswoić uczeń i co może mu w tym pomóc?

Geografia – podstawa programowa

Obecnie obowiązująca podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych mówi o tym, że potencjał edukacyjny geografii ma zostać wykorzystany w zakresie walorów poznawczych, kształcących i wychowawczych. Oczywiście uczniowie wybierający rozszerzenie z tego przedmiotu muszą przyswoić większą dawkę wiedzy niż pozostali. 

Ci, dla których nie jest to wiodący przedmiot, poznają źródła informacji geograficznej, charakterystykę Ziemi jako planety, informacje związane z atmosferą, hydrosferą, pedosferą i biosferą oraz nabywają umiejętności posługiwania się mapą podziału politycznego świata do analizy procesów społeczno-ekonomicznych. Lekcje mają pomóc im również w poznaniu przemian struktur demograficznych i społecznych, uwarunkowań rozwoju gospodarki światowej, a także zdobyciu podstawowej wiedzy z zakresu rolnictwa, leśnictwa, rybactwa, przemysłu i usług. Dodatkowo wymagane jest przyswojenie wiadomości na temat obecności człowieka w środowisku geograficznym, regionalnego zróżnicowania środowiska przyrodniczego Polski, społeczeństwa, Morza Bałtyckiego i gospodarki morskiej naszego kraju.

Geografia – podręczniki

Podstawowym narzędziem do nauki geografii są oczywiście podręczniki. Te przeznaczone dla uczniów, którzy nie rozszerzają tego przedmiotu, muszą być napisane przystępnym językiem. Dzięki temu informacje będą łatwiejsze do przyswojenia dla osób, które nie interesują się tymi zagadnieniami. Pomóc mogą wyróżnione najważniejsze fakty na końcu rozdziałów. Zainteresowanie wzbudzą natomiast ciekawostki wplecione w główną treść. Elementy graficzne stanowią urozmaicenie, które umożliwi szybsze przyswojenie wiedzy niż czytanie ściany tekstu. Są to np. mapy i tabele. 

Wśród podręczników, które spełniają powyższe kryteria, można wymienić m.in. "Oblicza geografii 1. Zakres podstawowy". Długość materiału jest dostosowana do czasu trwania godziny lekcyjnej, dlatego zajęcia mają szansę być sprawnie przeprowadzone.

Podsumowanie

Każdy uczeń szkoły średniej skupia się na innych rozszerzeniach, lecz musi nabyć podstawową wiedzę ze wszystkich przedmiotów. Naukę geografii mogą ułatwić podręczniki pisane prostym językiem z wyróżnionymi najistotniejszymi informacjami i licznymi elementami graficznymi.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.