Wiadomości z Orzesza

Jak efektywnie pracować zdalnie? 5 praktycznych wskazówek

  • Dodano: 2020-07-29 12:30

Praca zdalna w ostatnich miesiącach stała się bardzo popularna, ze względu na epidemię koronawirusa. Wykonywanie swoich obowiązków z domu jest bardzo wygodną alternatywą dla pracy stacjonarnej w biurze, między innymi ze względu na brak uciążliwych dojazdów. Praca zdalna nie zawsze jest jednak efektywna. Prezentujemy 5 praktycznych wskazówek na efektywniejszą pracę z domu.

1. Stwórz odpowiednie warunki pracy

Podstawą efektywnej pracy zdalnej jest stworzenie odpowiednich warunków do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Oznacza to, że konieczne jest przeznaczenie jednego pokoju na gabinet, w którym znajdzie się wygodne biurko, komfortowy fotel, a także laptop lub komputer stacjonarny. W przypadku osób, które nie mają w mieszkaniu wolnego pokoju, możliwe jest wydzielenie przestrzeni do pracy w salonie lub w sypialni. Warto pamiętać o tym, że praca w Tychach, Warszawie, czy Krakowie, w formie stacjonarnej nie wymagała organizowania sobie w domu odpowiednich warunków, jednak w przypadku pracy z domu jest to konieczne. Dobrze sprawdzić dodatkowo artykuł: Praca w Tychach - jakich pracowników poszukują pracodawcy?

2. Wyznacz godziny swojej pracy

Kolejnym ważnym aspektem pracy zdalnej jest wyznaczenie godzin na swoje obowiązki zawodowe. Określenie ram czasowych jest bardzo pomocne i pozwala na zachowanie zdrowia psychicznego i fizycznego. W przypadku pracy zdalnej najlepiej nastawić się na efekty, a nie na czas. Oznacza to, że nie ma konieczności pracowania codziennie 8 godzin między 9 a 17, tylko lepiej jest wyznaczyć godziny odpowiednie dla siebie. Osoby, które wolą wstać wcześniej, mogą zaczynać o godzinie 7 i kończyć już o 13, a ci, dla których wygodniejsza jest praca popołudniowa, mogą zdecydować się na inne godziny pracy. W przypadku zdalnego wykonywania obowiązków lepiej wybrać sobie stały model codziennego funkcjonowania, a więc pobudka o godzinie 8, śniadanie, praca o 8.30 i tak dalej. W ten sposób możliwe jest zachowanie stabilizacji. 

3. Ustal przerwy w ciągu dnia pracy

Przerwy są konieczne, dlatego nie należy z nich rezygnować. W trakcie wykonywania zadań zawodowych konieczne jest całkowite poświęcenie się pracy, a w trakcie przerw można zarówno zjeść posiłek, jak i wyjść na balkon, wypić kawę, czy też przeglądnąć media społecznościowe. Dodatkowo warto zadbać o to, aby nie pracować w piżamie, ponieważ sprawia to, że cały dzień jest pocięty na kawałki i w ogóle nie widać przerw od obowiązków zawodowych. 

4. Zachowaj równowagę między pracą i życiem osobistym

W trakcie pracy należy wykonywać obowiązki zawodowe, a po zakończeniu spraw zawodowych warto skoncentrować się na odpoczynku i życiu rodzinnym, osobistym lub zainteresowaniach i hobby. W ten sposób możliwe jest zachowanie równowagi między pracą i życiem osobistym. Określenie ram czasowych i przerw pomaga właśnie w tym, a dodatkowo należy zadbać o to, aby w godzinach pracy nie pojawiały się dystraktory, czyli elementy przeszkadzające w efektywnym działaniu. Podobnie jest w przypadku pracy w łóżku - może jest to wygodne, jednak sprawia, że w żadnym wypadku nie ma oddzielenia między sferą snu i wypoczynku oraz sferą pracy. 

5. Dbaj o aktywność fizyczną w pracy zdalnej

Praca w pozycji siedzącej jest niezdrowa dla kręgosłupa, może powodować tycie, a także bóle karku i pleców. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o aktywność fizyczną, na przykład wykonywania ćwiczeń w trakcie przerw, jeżdżenie na rowerze po południu, oraz chodzenie na dłuższe spacery. Takie działania spowodują, że polepszy się zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Okazuje się, że 30 minut ćwiczeń dziennie poprawia samopoczucie oraz sylwetkę. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.