Polerowanie drewna ma podnosić walory estetyczne, a jednocześnie zwiększyć wytrzymałość na zarysowania, uszkodzenia i przetarcia. W celu polerowania drewna wykorzystać można jedną z kilku dostępnych technik. Najbardziej podstawową i najstarszą techniką jest ręczne polerowanie drewna. Dotyczy to zwłaszcza elementów o niedużej powierzchni.
Ręczna obróbka końcowa drewna jest długotrwałym procesem, zwłaszcza jeżeli ma być wykonana precyzyjnie. Natomiast specjalistyczne narzędzie do polerowania drewna wykorzystuje się w przypadku polerowania większych przedmiotów o stosunkowo dużych powierzchniach. Aby począć polerowanie drewna, należy przygotować narzędzia. Niezbędny będzie zatem papier ścierny o zróżnicowanej gradacji. Kiedy obróbce poddawany jest stary fotel drewniany, na którym złuszcza się lakier lub widoczne są zniekształcenia wówczas, należy zastosować gradację o grubym ziarnie, od 30 do 60. Tego typu papierem wykonuje się wstępne polerowanie. Natomiast jeżeli usunięte zostaną odpryski, zniekształcenia i zarysowania można stopniowo zmniejszać gradację papieru, aby na końcowym etapie uzyskać idealny wygładzenie. Tym samym w końcowym etapie najlepiej jest zastosować papier do szlifowania, którego gradacja wynosi od 120 do 180. Warto pamiętać, że im grubszy ziarno tym efekt szlifowania będzie mocniejszy. Należy także nieustannie obserwować efekt pracy, aby w odpowiednim miejscu zmienić gradację papieru. W przypadku ręcznego szlifowania powierzchni wykorzystuje się klocek szlifierski. Można także zastosować pastę polerską, która idealnie usuwa rysy na meblach. Stosuje się ją zwłaszcza w przypadku powierzchni wykończonych na wysoki połysk.
Skuteczne narzędzie do polerowania drewna
Polerowanie dużych powierzchni, takich jak duże blaty, podłogi czy meble wymaga zastosowania specjalnej maszyny do polerowania drewna. Profesjonalna polerka do drewna (https://maszyny-stolarskie.com.pl/szlifierki/szczotkarki-polerki/) działa bardzo szybko i skutecznie. Ponadto gwarantuje bardzo wysoką dokładność polerowania. Dodatkowo w czasie obróbki materiał nie zostaje uszkodzony. Należy jednak odpowiednio dobrać urządzenie oraz ustawić jego parametry do konkretnego rodzaju drewna, oraz powierzchni. Doskonale sprawdzają się szlifierki kątowe, które wykonują pracę precyzyjnie. Ewentualnie można skorzystać również ze szlifierki oscylacyjnej, która umożliwia ścieranie i polerowanie powierzchni, nadając jej wybraną strukturę. Dobrym wyborem są także szlifierki mimośrodowe. Wykonują one ruch wokół własnej osi, a jednocześnie są stosunkowo dokładne.