Wiadomości z Orzesza

Jak odejść z pracy z twarzą?

  • Dodano: 2019-06-12 16:30

Przychodzi taki czas w życiu każdego pracownika, iż musi opuścić on dotychczasowy zakład pracy. Warto wówczas zrobić to z klasą, mając w głowie aforyzm: „Góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem - zawsze”.

Jeśli podejrzewasz, że chcą Cię zwolnić - uprzedź ich

Jeśli w powietrzu wisi widmo zwolnienia dyscyplinarnego, lepiej samemu złożyć wypowiedzenie. Wówczas odbywa się ono na warunkach odpowiednich przepisów prawnych. W ten sposób nie grozi nam otrzymanie świadectwa pracy zawierającego szczegółów i uwag dotyczących naszej osoby. Będziemy mieć pewność, iż przyszły pracodawca nie zrazi się naszym głośnym opuszczeniem poprzedniego stanowiska oraz opinią byłego szefa. Poszukiwania nowej pracy można rozpocząć w sieci, np. na portalu Pracuj.pl.

Pożegnanie ze współpracownikami

Niezależnie, czy odchodzimy w atmosferze skandalu, czy zwyczajnie zmieniamy pracę, warto mieć na względzie pożegnanie ze współpracownikami. Dotyczy to zwłaszcza tych, z którymi tworzyliśmy zespół lub dział wewnątrz firmy. Profesjonalne będzie przekazanie niezbędnych informacji naszym ewentualnym zastępcom oraz przyjacielska rozmowa. W ten sposób, nawet w zawodach opierających się na dużej rotacji pracowniczej, możemy zostać pozytywnie zapamiętani. W niektórych firmach urządzane są nawet specjalne imprezy pożegnalne dla wieloletnich i zasłużonych pracowników.

Zamknięcie wszystkich spraw z szefostwem

Praca powinna być traktowana jako dzieło, które jeśli nie ulega ukończeniu, powinno być rozliczane z dotychczasowego rezultatu. Warto więc rozwiązać wszelkiego rodzaju spory, zwłaszcza bezpośrednio z szefostwem. Nikt nie lubi odchodzić wśród skandali czy też niedomówień. W niektórych branżach dzięki takiemu rozliczeniu nie spalimy za sobą wszystkich mostów. Można wówczas uzyskać możliwość pracy w oparciu o inną umowę lub ewentualne zatrudnienie sezonowe. Na rynku pracy liczą się bowiem również kontakty, a tych nie warto tracić z powodu prozaicznej zmiany stanowiska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.