Wiadomości z Orzesza

Jak zdobyć uprawnienia na suwnice?

  • Dodano: 2021-10-11 09:30

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o konkretnych specjalistów. Jednym z tego typu zawodów, który jest szczególnie pożądany na rynku pracy, jest operator suwnicy. Warto w tym momencie zainteresować się zmianą zawodu i rozpocząć pracę w branży budowlanej. Chcesz wiedzieć czym są suwnice, jak zdobyć uprawnienia na suwnice oraz ile można zarobić w tym zawodzie? Zapraszamy do lektury!

Suwnice – co to jest i jakie są rodzaje?

Suwnica to dźwignica pracująca w ruchu przerywanym wyposażona w mechanizm podnoszenia i opuszczania, która wykorzystywana jest w branży budowlanej i przemysłowej. Jej przeznaczeniem jest przenoszenie materiałów w pionie i w poziomie. Przestrzeń, po której mogą być przemieszczane przedmioty, ograniczona jest jedynie długością toru jazdy, wysokością podnoszenia i opuszczania oraz szerokością mostu. Jest to maszyna, która zapewnia wysokowydajny transport bliski w granicach np. placu budowy, czy zakładu przemysłowego. Suwnice najczęściej stosowane są do różnorodnych prac magazynowych, przeładunkowych, transportowych i montażowych. Istnieje wiele rodzajów suwnic, które różnią się cechami konstrukcyjnymi. Są to:

  • suwnice pomostowe – w suwnicach tego typu most oparty jest bezpośrednio na górnym torze lub podwieszony na dolnej jego części;
  • suwnice modułowe – te lekkie suwnice skonstruowane są z modułowych profili półzamkniętych i przegubowych podwieszeń;
  • suwnice konsolowe (wspornikowe) – w suwnicach tego typu konstrukcja nośna suwnicy jest w kształcie wspornika;
  • suwnice bramowe – w suwnicach tego typu konstrukcja nośna jest bramą opierającą się na podporach usytuowanych na torze;
  • suwnice półbramowe – w suwnicach tego typu konstrukcja nośna jest półbramą, która oparta jest z jednej strony bezpośrednio na torze, a z drugiej na estakadzie;
  • suwnice kolumnowe – są to suwnice pomostowe, które zamontowane są na pionowej kolumnie.

Uprawnienia na suwnice – jak je zdobyć?

By mieć możliwość pozyskania uprawnień na suwnice należy mieć ukończony 18. rok życia oraz nie mieć przeciwwskazań lekarskich do pracy w charakterze operatora suwnicy. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. W czasie kursu przybliżana jest problematyka z zakresu:

  • rodzajów urządzeń, które podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego;
  • przepisów BHP oraz Dozoru Technicznego powiązanych z użytkowaniem suwnic;
  • obowiązków operatora suwnic zarówno przed, w trakcie, jak i po pracy przy maszynie.
  • kompleksowej i całkowitej nauki obsługi suwnicy.

Egzamin składa się z 15 pytań zamkniętych, jednorazowego wyboru. Wynik pozytywny uzyskiwany jest, gdy odpowie się prawidłowo na minimum 15 pytań. Pozytywny wynik z części teoretycznej umożliwia podejście do egzaminu z części praktycznej egzaminu w zakresie obsługi urządzenia. Zaliczenie obu części egzaminu powoduje uzyskanie uprawnień pozwalających na pracę operatora suwnic. Kwalifikacje te potwierdzone są zaświadczeniem wydawanym przez Urząd Dozoru Technicznego.

Uprawnienia na suwnice – ile zarabia operator suwnicy?

Uprawnienia na suwnice pozwalają podjąć pracę w charakterze operatora suwnic. W Polsce w tym zawodzie można spodziewać się zarobków w przedziale 2500-4000 zł brutto. Oczywiście wiele zależy od województwa, wielkości ośrodka miejskiego oraz doświadczenia. Jeżeli chciałbyś być operatorem suwnic za granicą to również jest taka możliwość. W krajach takich, jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania oraz w państwach skandynawskich można uzyskać duże wyższe zarobki (nawet 65 zł/h), jednak wiąże się to wszelkimi zaletami i wadami życia na emigracji.
Jeżeli jesteś zainteresowany kursem operatora suwnicy to warto sprawdzić ofertę firmy OSZ Omega. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.