Wiadomości z Orzesza

Jakie branże charakteryzują się rynkiem pracodawcy?

  • Dodano: 2020-02-12 15:45

W społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, iż obecne warunki zatrudnienia kreowane są przede wszystkim przez pracownika. Faktycznie, w porównaniu do sytuacji sprzed 20-25 lat, możemy odnieść wrażenie, że znajdujemy się w rynku pracownika. Nie jest to jednak w pełni prawdziwe stwierdzenie.

Rynkiem pracownika określamy sytuację, w której popyt na pracowników jest większy, niż podaż rozumiana jako kandydaci do pracy. Odwrotnie jest w przypadku rynku pracodawcy – tutaj na jeden wakat przypada więcej niż jeden pracownik. Wiąże się to z faktem, że pracodawcy niechętnie spełniają dodatkowe warunki stawiane przez kandydatów, a i samo zatrudnienie jest procesem dłuższym i bardziej konkurencyjnym.

Choć przyjęło się twierdzenie, że żyjemy w czasach rynku pracownika, to wciąż istnieją branże, w których będzie nam ciężko znaleźć zatrudnienie. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w najtrudniejszej sytuacji znajdują się ekonomiści. Wynagrodzenia brutto netto nie są dla wielu kandydatów dostatecznie atrakcyjne, a sam rynek jest dość hermetyczny. Ponadto, przesycone są branże związane z historią, socjologią, filozofią, politologią oraz kulturoznawstwem. Na brak pracy i niskie zarobki mogą też narzekać osoby z wykształceniem pedagogicznym oraz po fizjoterapii.

Jakich alternatyw szukają osoby znajdujące się w rynku pracodawcy? Najczęstsza odpowiedź to migracja – szczególnie w przypadku osób ze specjalistycznym, branżowym wykształceniem. Ci, którzy decydują się na pozostanie w Polsce, skłonni są ku przebranżowieniu lub dodatkowej edukacji, która zwiększy ich wartość w wyścigu po stanowisku. Niestety, w związku z rynkiem pracowniczym w popularnych niszach, z roku na rok rośnie również odsetek tzw. bezrobocia ukrytego, czyli sytuacji, w której dana osoba ani nie podjęła zatrudnienia, ani nie rejestruje się jako bezrobotny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.