Wiadomości z Orzesza

Jakie branże charakteryzują się rynkiem pracodawcy?

  • Dodano: 2020-02-12 15:45

W społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, iż obecne warunki zatrudnienia kreowane są przede wszystkim przez pracownika. Faktycznie, w porównaniu do sytuacji sprzed 20-25 lat, możemy odnieść wrażenie, że znajdujemy się w rynku pracownika. Nie jest to jednak w pełni prawdziwe stwierdzenie.

Rynkiem pracownika określamy sytuację, w której popyt na pracowników jest większy, niż podaż rozumiana jako kandydaci do pracy. Odwrotnie jest w przypadku rynku pracodawcy – tutaj na jeden wakat przypada więcej niż jeden pracownik. Wiąże się to z faktem, że pracodawcy niechętnie spełniają dodatkowe warunki stawiane przez kandydatów, a i samo zatrudnienie jest procesem dłuższym i bardziej konkurencyjnym.

Choć przyjęło się twierdzenie, że żyjemy w czasach rynku pracownika, to wciąż istnieją branże, w których będzie nam ciężko znaleźć zatrudnienie. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w najtrudniejszej sytuacji znajdują się ekonomiści. Wynagrodzenia brutto netto nie są dla wielu kandydatów dostatecznie atrakcyjne, a sam rynek jest dość hermetyczny. Ponadto, przesycone są branże związane z historią, socjologią, filozofią, politologią oraz kulturoznawstwem. Na brak pracy i niskie zarobki mogą też narzekać osoby z wykształceniem pedagogicznym oraz po fizjoterapii.

Jakich alternatyw szukają osoby znajdujące się w rynku pracodawcy? Najczęstsza odpowiedź to migracja – szczególnie w przypadku osób ze specjalistycznym, branżowym wykształceniem. Ci, którzy decydują się na pozostanie w Polsce, skłonni są ku przebranżowieniu lub dodatkowej edukacji, która zwiększy ich wartość w wyścigu po stanowisku. Niestety, w związku z rynkiem pracowniczym w popularnych niszach, z roku na rok rośnie również odsetek tzw. bezrobocia ukrytego, czyli sytuacji, w której dana osoba ani nie podjęła zatrudnienia, ani nie rejestruje się jako bezrobotny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.