Wiadomości z Orzesza

Jakie są zawody deficytowe w Tychach?

  • Dodano: 2022-07-18 14:00

Tychy to miasto o rekordowo niskim bezrobociu, które jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym, motoryzacyjnym, browarniczym, ale nie tylko. Z tego powodu praca czeka tutaj na przedstawicieli wielu branż. Jakie jednak są zawody deficytowe w Tychach według barometru zawodów, czyli badania wykonywanego na podstawie danych z GUS i Urzędu Pracy? Podpowiadamy. 

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Tychach?

Tychy to duży ośrodek miejski znajdujący się w województwie śląskim, który ze względu na swój przemysłowy charakter i obecność dużych zakładów produkcyjnych dysponuje sporą bazą miejsc pracy. W maju 2022 stopa bezrobocia w Tychach wynosiła jedynie 1,9%, podczas gdy dla całego województwa śląskiego kształtowała się na poziomie 4%. Była więc znacznie niższa niż średnia krajowa wynosząca 5,1%. Wskaźnik ten pokazuje, że nie ma w tym regionie problemu ze znalezieniem zatrudnienia.  

Zawody deficytowe w Tychach - branża budowlana 

Według barometru zawodów na rok 2022, wśród zawodów deficytowych w Tychach można wymienić praktycznie wszystkie specjalności dotyczące branży budowlanej. Poszukiwani są tutaj zarówno pracownicy niższego szczebla jak i inżynierowie i kierownicy budów. Duże braki kadrowe notuje się tutaj w zawodach takich jak brukarz, dekarz, blacharz, murarz, tynkarz. Występuje deficyt pracowników robót wykończeniowych, techników budownictwa, robotników budowlanych, a także osób, które zajmują się pracami wykończeniowymi w tej branży. 

Zawody deficytowe w Tychach - branża medyczna 

W Tychach podobnie jak w całej Polsce, szpitale i placówki medyczne zmagają się z dużymi brakami kadrowymi. Były one widoczne już przed pandemią koronawirusa, a teraz są jeszcze bardziej dotkliwe. Z tego powodu wśród zawodów deficytowych można wymienić lekarzy zarówno posiadających specjalizacje jak i będących w jej trakcie, pielęgniarki, położne, a także pracowników do spraw techniki dentystycznej. 

Zawody deficytowe w Tychach - branża produkcyjna 

W Tychach widać spore zapotrzebowanie na pracowników przemysłu. W tym regionie wiele ofert pracy znajdą osoby, które chcą pracować w branży motoryzacyjnej, elektromaszynowej czy przetwórstwa samochodowego czyli blacharze, lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromonterzy, specjaliści elektroniki, spawacze, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, technicy mechanicy, pracownicy fizyczni w produkcji i prostych pracach. Firmy zgłaszają spore zapotrzebowanie zarówno na osoby posiadające pewne umiejętności i wykształcenie zawodowe jak i specjalistów z wykształceniem wyższym. Dlatego praca w Tychach w branży produkcyjnej czeka na osoby z różnorodnymi kwalifikacjami i doświadczeniem. 

Pozostałe zawody deficytowe w Tychach

Wśród 27 zawodów deficytowych w Tychach znajdują się również stanowiska z branży TSL, która zajmuje się transportem, spedycją i logistyką. Poszukiwani są kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników, a także magazynierzy. Wymagane są od nich jednak właściwe dla danego stanowiska kompetencje. Najczęściej poszukiwane są osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C+E, a także uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi wydane przez UDT. 

W Tychach poszukiwani są również nauczyciele języków obcych i lektorzy oraz wykładowcy przedmiotów ogólnokształcących, a także nauczyciele przedszkolni. Również branża beauty notuje pewne niedobory, zwłaszcza na stanowisku fryzjera i kosmetyczki. W innych dziedzinach też występują braki kadrowe. Poszukiwani są piekarze, pracownicy służb mundurowych, a także sprzedawcy i kasjerzy. Dlatego jak widać, każda osoba, która poszukuje pracy w tym regionie, z pewnością znajdzie dopasowaną do swoich potrzeb ofertę. 

Gdzie szukać pracy w Tychach?

Osoby chcące związać swoją karierę zawodową z Tychami, powinny zacząć poszukiwania pracy od przeglądnięcia stron internetowych na których pracodawcy zamieszczają swoje oferty. Jedną z nich jest GoWork - ogłoszenia na tej stronie są przejrzyste, posiadają określone wymagania względem kandydata, a także warunki zatrudnienia, charakterystykę stanowiska i korzyści wynikające z zatrudnienia u danego przedsiębiorcy. Dlatego jeżeli interesuje Cię praca w tym regionie zobacz stronę GoWork.  

Kolejną możliwością poszukiwania zatrudnienia w Tychach jest skorzystanie z pomocy Urzędu Pracy. Instytucja ta oferuje wiele różnych form wsparcia. Jej pracownicy mogą nam doradzić, jaką ścieżkę kariery wybrać. Dodatkowo istnieje możliwość sfinansowania przez Urząd Pracy różnego rodzaju szkoleń i kursów. Osoby bezrobotne mogą liczyć również na dodatek aktywizacyjny czy zasiłek, czyli wsparcie pieniężne. 

Kolejną możliwością znalezienia pracy w Tychach jest przeglądnięcie stron internetowych przedsiębiorstw, które nas interesują. W zakładce kariera często umieszczają one informacje o poszukiwaniu pracowników na dane stanowisko. Wśród największych zakładów znajdujących się na tym terenie można wymienić Tyskie Browary Książęce i Fiat Chrysler Automobiles Poland, choć znajduje się tu też wielu producentów części do samochodów czy urządzeń AGD.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.