Wiadomości z Orzesza

Kółka do fotela biurowego - jakie wybrać, aby nie porysować podłogi?

  • Dodano: 2017-12-18 13:30

Zakupienie odpowiedniego fotela biurowego to nie tylko kwestia dopasowania go do swojej sylwetki. Również powinniśmy zwrócić uwagę na kółka zastosowane w fotelu. Jakie z nich nie zniszczą podłogi?

Ułożyłeś w swoim pokoju nową podłogę z drewna albo z paneli i nie chcesz, aby się porysowała? W takim przypadku warto zabezpieczyć meble, które przesuwamy po podłodze, na przykład fotele, stoliki specjalnymi filcowymi podkładkami.

 

Co jednak powinniśmy zrobić wtedy, gdy w pokoju ma znaleźć się fotel biurowy z kółkami? W takim przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na kółka zastosowane w meblu – nie wszystkie z nich nadają się do używania na każdym rodzaju podłogi.

 

W fotelach biurowych stosuje się dwa rodzaje kółek:

  • kółka gumowe – gumowane
  • kółka plastikowe

 

Wielu producentów oferuje swoje fotele biurowe z możliwością wyboru kółek – możemy wtedy wybrać takie kółka, które będą pasowały do konkretnego rodzaju podłogi. Również wiele firm prowadzi sprzedaż dodatkowych kółek, które dokupujemy, jeśli będą nam one potrzebne. Taką możliwość daje między innymi sklep Centrum Krzeseł – z jego ofertą można zapoznać się pod adresem: https://www.centrumkrzesel.pl/fotele-biurowe-/119/c.

 

Kółka gumowe

Kółka gumowe czy gumowane są wykończone miękką gumą (kauczukiem) – właśnie dlatego określane są także jako kółka miękkie. Kółka tego rodzaju przeznaczone są do stosowania na twardych podłogach, które są narażone na zarysowanie, na przykład na parkietach drewnianych, panelach podłogowych, podłogach kamiennych, płytkach ceramicznych.

 

Masa kauczukowa, która pokrywa kółka w fotelach biurowych, zmniejsza ryzyko zarysowania podłogi. Kółka tego rodzaju nie zostawiają również śladów i nie ślizgają się po podłodze. Warto jednak pamiętać o tym, że z czasem masa ta może się ścierać, dlatego wtedy konieczne jest wymienienie kółek na nowe.

 

Kółka plastikowe

Kółka te wykonane są z twardego tworzywa sztucznego, dlatego są także nazywane kółkami twardymi. Są on przeznaczone do podłóg miękkich, na przykład na dywany, wykładziny, chodniki. Takie kółka mogą być również stosowane na matach zabezpieczających przed zarysowaniem podłogi.

 

W porównaniu do kółek gumowych, plastikowe łatwiej poruszają się po miękkim podłożu. Możemy wprawdzie zastosować kółka gumowe na dywanach i wykładzinach, ale trzeba wtedy posłużyć się większą siłą, aby krzesło poruszało się po nawierzchni.

 

Jak zabezpieczyć podłogę bez wymiany kółek?

Głównym powodem uszkodzenia podłóg twardych jest zastosowanie twardych kółek w fotelu biurowym. Nie musimy jednak wymieniać kółek na inne, jeśli nie chcemy zarysować podłogi. Zamiast tego możemy zakupić matę albo dywanik na podłogę.

 

Maty zabezpieczające przed zarysowaniem, które określane są również jako ochraniacze podłogi, mają najczęściej wymiary około 100 x 120 centymetrów. Wykonane są z przezroczystego tworzywa sztucznego. Umieszczamy je przy biurku, w miejscu, w którym ma stanąć krzesło. Pamiętajmy jednak o tym, że fotel biurowy z twardymi kółkami z czasem zarysuje również matę ochronną – może ona przestać wyglądać tak atrakcyjnie jak po zakupie.

 

Drugi wybór to dywanik ułożony przy biurku. W sklepach znajdziemy różne modne dywaniki – z naturalnych i sztucznych materiałów. Pamiętajmy o tym, by nie wybierać dywaników typu shaggy, które mają długie włosie mogące wkręcić się w kółka. Aby dywanik nie przesuwał się, możemy kupić pod niego także specjalną matę.

 

Podsumowując, jeśli chcemy zakupić nowy fotel biurowy, powinniśmy pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na zastosowane w nim kółka. Jeśli nie będą pasowały do podłogi w pokoju, możemy zdecydować się na zamontowanie innych kółek albo możemy zakupić matę zabezpieczającą lub dekoracyjny dywanik.

Komentarze (4)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.