Z pewnością zastanawiałaś/-eś się nad porzuceniem dotychczasowej pracy, zwłaszcza jeśli nie czujesz się w niej dobrze, wysysa ona z Ciebie energię lub gdy wśród pracowników panuje negatywna atmosfera. Poznaj najbardziej popularne powody zmiany pracy.
Z jakich powodów zmieniamy pracę?
1. Niskie zarobki – często niskie wynagrodzenie oraz brak podwyżek idzie w parze z nadmiarem obowiązków i niedocenianiem przez pracodawcę ambitnych pracowników. Z tego powodu osoby ceniące siebie, swój czas i umiejętności poszukują nowego miejsca pracy, w którym mają szansę otrzymać wyższe zarobki.
2. Brak możliwości rozwoju zawodowego oraz
3. brak możliwości awansu – przez cały okres zatrudnienia pracownik zajmuje to samo stanowisko, niezależnie od stażu pracy. W firmach, w których brak możliwości awansu, a pracodawca nie oferuje szkoleń poszerzających wiedzę i umiejętności pracujących osób można poczuć frustrację, brak motywacji do efektywniejszego działania, a tym samym pracownicy zaczynają rozglądać się za innymi ofertami pracy.
4. Znudzenie i rutyna – wykonywanie codziennie tych samych obowiązków przez długi okres czasu może być nużące. Sprawia to również, że pracownik jest w coraz mniejszym stopniu zainteresowany pracą, brak mu ambitnych zadań do wykonywania, nie może się wykazać. Jeśli pracodawca nie ma do zaoferowania nic ciekawego, co zainteresowałoby pracownika i pobudziło go do pracy – warto rozejrzeć się za miejscem, które nie pozwoli na nudę i stagnację.
5. Negatywna atmosfera wśród pracowników – gdy w pracy panuje zła atmosfera wśród pracujących osób to, niezależnie od wysokości zarobków oraz możliwości rozwoju, ludzie chcą uciec z takiego miejsca.
Obmawianie, mobbing, brak szacunku do współpracowników powodują również trudności ze znalezieniem nowych osób do pracy. Jak widać taka sytuacja jest destruktywna dla obu stron.
6. Brak umowy o pracę – praca na umowę-zlecenie może być dobrym rozwiązaniem m.in. dla uczniów oraz studentów jako forma pracy dorywczej. Jednak dla większości osób możliwość pracy na tzw. etacie wzbudza poczucie stabilności i bezpieczeństwa ze względu na stałe dochody oraz dostęp do ubezpieczeń i świadczeń. Jest to powód, dla którego znaczna część osób pracujących na umowę-zlecenie poszukuje nowego pracodawcy, który oferuje umowę o pracę.
7. Utrudniony dojazd – jeśli na dotarcie do miejsca pracy potrzeba wiele czasu sprawia to, że pracownik nie ma czasu na odpoczynek, jest ciągle w drodze, staje się jest przemęczony. Rozwiązaniem może okazać się przeprowadzka bliżej siedziby firmy, jednak wiąże się to z kosztami wynajmu lokalu, dlatego większość osób woli poszukać nowej pracy.
8. Brak elastycznego czasu pracy – na większości stanowisk biurowych, w korporacjach i prywatnych firmach obowiązuje ustalony czas pracy obowiązujący wszystkich pracowników. Może się to okazać się problemem gdy np. mamy do załatwienia sprawy w urzędzie lub u lekarza.