Wiadomości z Orzesza

Praca w opiece w Niemczech bez języka: czy warto?

  • Dodano: 2021-12-20 10:30

Przyszła Ci do głowy myśl, żeby zostać opiekunką w Niemczech i już przeglądasz dostępne oferty pracy? Jeżeli przekonały Cię oferowane warunki zatrudnienia i wynagrodzenie, pora dowiedzieć się, co jest potrzebne do pracy. Bardzo ważna, wręcz niezbędna, jest znajomość języka niemieckiego. Dowiedz się, dlaczego!

Opiekunka w Niemczech bez znajomości języka

Czy podjęcie pracy w niemieckiej opiece bez znajomości języka jest możliwe? Wiele osób myśli, że tak. W rzeczywistości jednak opiekun lub opiekunka Niemcy musi potrafić mówić po niemiecku przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Jest to konieczne, żeby dogadać się z podopiecznym i jego rodziną. Opieka nad seniorem wiąże się bowiem z ogromną odpowiedzialnością za jego zdrowie, a nawet życie. Jeśli coś się wydarzy, obok Ciebie będą tylko ludzie mówiący po niemiecku. Nie znając języka, nie będziesz w stanie udzielić pomocy. Może się też okazać, że zechcesz coś załatwić, źle się poczujesz czy będziesz czegokolwiek potrzebować. Jeśli nie umiesz mówić po niemiecku, napotkasz na barierę językową. Dlatego w każdej profesjonalnej agencji, także w Veritas, podczas rekrutacji kładzie się nacisk na znajomość języka. Im lepiej mówisz, tym dostaniesz więcej punktów „na starcie” i będziesz mieć szansę na lepszą pracę.

Podstawowa znajomość niemieckiego konieczna do pracy

Zakres obowiązków opiekunki zależy od potrzeb i oczekiwań seniora oraz jego rodziny. Zdarza się, że jej zadaniem jest głównie dotrzymywanie towarzystwa podopiecznemu i zorganizowanie mu czasu wolnego. Innym razem potrzebna jest osoba, która pomoże seniorowi w wykonywaniu obowiązków domowych. Opiekunka w takim domu sprząta, gotuje, robi zakupy, pranie.

Na wielu sztelach konieczna jest też bezpośrednia pomoc podopiecznemu. Chodzi o seniorów niepełnosprawnych, którzy potrzebują opieki i asysty podczas wykonywania najprostszych czynności. W takich sytuacjach znajomość języka jest wyjątkowo potrzebna, gdyż trzeba się na bieżąco komunikować z seniorem. Budowanie relacji jest bardzo ważne w opiece. Dlatego obok empatii, cierpliwości i zrozumienia dla podopiecznego przydaje się również umiejętność rozmawiania.

Jak rozwijać umiejętności językowe w pracy w Niemczech?

Jeśli nie znasz niemieckiego, ale bardzo chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech, nic straconego. Wiele agencji oferuje kursy językowe dla opiekunek, na których możesz podszkolić swoje umiejętności. Konsultanci podpowiedzą Ci, z jakich lekcji skorzystać i w jaki sposób się uczyć. Pamiętaj, że pracując w opiece w Niemczech, powinieneś znać niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. To pomoże Ci odpowiednio zadbać nie tylko o podopiecznego, ale przede wszystkim o siebie. 

Tutaj znajdziesz oferty pracy dla opiekunek w Niemczech: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.